BBC: Българите, шпионирали в полза на Русия, били на събитие в британския парламент

05 май 2025, 11:25 часа • 762 | прочитания

Трима от българите, осъдени за шпионаж в полза на Русия, са присъствали преди това на събитие в Уестминстърския дворец. Това е установило разследване на BBC News. Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са присъствали на събитие за обсъждане на Brexit в зала на комисия през май 2016 г. Снимки, публикувани в социалните мрежи и открити от BBC, показват шпионите с представители на европейски политически партии.

Говорител на парламента каза, че това е обществена сграда, но процесите за сигурност са „стабилни“.

ОЩЕ: Един от българите, обвинен в шпионаж в Лондон, имал фалшива служебна карта на Интерпол

Двама души, които са познавали Орлин Русев през съответния период, са потвърдили, че той е мъжът, заснет на събитието в Камарата на общините. BBC показва и снимките, за да потвърди присъствието на Джамбазов. Иванова, която също се вижда на снимките, фигурира в списък с хора, които са заявили, че ще присъстват.

Наемането на залата за събитието е било спонсорирано от бившия депутат от Уест Хем Лин Браун, сега баронеса Браун от Силвъртаун. Тя беше номинирана пожизнено за титлата от премиера Киър Стармър.

Баронеса Браун от Силвъртаун заяви пред BBC, че няма "абсолютно никакъв спомен" за събитието и не вярва, че се е "срещнала или разговаряла с тримата българи".

ОЩЕ: Британски прокурор: Обвинените в шпионаж българи са знаели какво правят

Присъди

Катрин Иванова беше осъдена за престъпления заедно с Тихомир Иванчев и Ваня Габерова между август 2020 г. и февруари 2023 г., след четиримесечен процес в Олд Бейли в Лондон.

Русев, лидерът на британската шпионска клетка, и Джамбазов, неговата „дясна ръка“, вече се бяха признали за виновни, заедно с още един човек - Иван Стоянов.

ОЩЕ: Как българите, обвинени в шпионаж в Лондон, е трябвало да настроят обществото срещу Украйна

Заедно те са провеждали операции по наблюдение в цяла Европа, насочени срещу врагове на режима на Владимир Путин, включително разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов, както и руски дисиденти и политически фигури.

Предишно разследване на BBC разкри за още две жени, които са били част от групата, но извън Обединеното кралство, които са на свобода.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес