Изтребители "Тайфун" на британските ВВС са съпроводили руски военен транспортен самолет Ил-76, който летял близо до въздушната граница на Естония, съобщи британското министерство на отбраната, цитирано от БГНЕС.
Британските самолети са излетели от военната база Emari, разположена в Естония. Това е станало в неделя (28 юли), но беше съобщено едва сега.
"Идентифицирахме руският самолет, когато беше близо до въздушното пространство на НАТО. Това е стандартен протокол за самолетите", се казва в изявлението на британските военни. "Това е обичайна мисия на НАТО, което потвърждава, че Великобритания работи в партньорство с Естония", заяви министерството на отбраната в Лондон.
Според британския министър на отбраната Бен Уолъс, бързата реакция на британските военновъздушни сили е предназначена да "защити небето над Балтика".
Още: Зеленски заподозря унгарски дронове по границата, Сиярто го обвини, че губи ума си
Още: Премиерът на Дания: Европа се намира в състояние на хибридна война
"Нашите военни, разположени в Естония и по целия свят, винаги са готови да отговорят на всеки сценарий, тъй като ние продължаваме да бъдем ангажирани с нашите съюзници в НАТО", каза министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: FT: Шпионска мисия действа в северните морета, за да има Кремъл военно асо срещу НАТО
Още: Русия си намери виновник за евентуалното избухване на Трета световна война