Чешки съд оправда експремиера Бабиш, обвинен в злоупотреби с еврофондове

09 януари 2023, 11:16 часа 2177 прочитания 0 коментара

Съд в Чехия оправда днес бившия премиер Андрей Бабиш, който бе обвинен в измами, с което се подобряват перспективите на милиардера за президентските избори тази седмица, на които е сред фаворитите, предаде Ройтерс, цитирана от БНР.

Още: Грешка или умишлена атака: Тръмп разкри какво мисли за руските дронове над Полша (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 19.09.25 - САЩ и Европа натискат Украйна за "финландски" край на войната

Прокуратурата искаше условна присъда и глоба за Бабиш, обвинявайки го в източване на 2 млн. евро фондове от ЕС за изграждането на развлекателен и конферентен център край столицата Прага.

Бабиш беше обвинен, че е помогнал да се извади фермата му "Щъркелово гнездо" южно от Прага от неговия гигантски холдинг за храни, химикали и медии "Агроферт", за да може да получи субсидия от Европейския съюз в размер на 2 млн. долара.

"Деянието, описано в обвинителния акт, не е престъпление", заяви съдия Ян Сот след произнасянето на присъдата.

Още: "Не съм тук, за да заменя хората": Виртуалният министър на Албания с обръщение към парламента (ВИДЕО)

Още: САЩ и Европа натискат Украйна за "финландски" край на войната - но Путин не е Сталин

68-годишният Бабиш, който беше министър-председател от 2017 г. до 2021 г., отрича да е извършил каквото и да е нарушение, като нарича процеса "политически" преди президентските избори, които започват в петък.

Бабиш, роден в Словакия популист и петият най-богат чех според списание „Форбс“, беше обвинен заедно с бившата си съветничка Яна Нагьова, която също беше оправдана, напомня АФП.

Бабиш е председател на опозиционната АНО - центристко популистко движение, което през 2021 г. за малко не изгуби парламентарните избори от трипартийната дясноцентристка коалиция, ръководена от настоящия премиер Петр Фиала. АНО все още е начело в проучванията на общественото мнение, като получава около 30-процентна подкрепа.

Бабиш, който е изправен и пред обвинения, че е служил като агент на комунистическата тайна полиция през 80-те години на миналия век, в момента е депутат. През 2017 г. полицията му повдигна обвинения, а през март 2022 г., след като парламентът го лиши от имунитет, му бе повдигнато официално обвинение.

Още: Втора област в Италия узакони асистираното самоубийство

Още: Кризата ескалира: Испания премахва десетки хиляди ваканционни жилища

Бившият премиер, който не присъства на днешното заседание, отрича да е извършил нередности.

Във финалното си становище пред съда в петък Бабиш настоя, че случаят е политически мотивиран.

„Целият процес е изфабрикуван, това е политически въпрос, няма доказателства“, заяви пред репортери, докато напускаше съдебната зала.

ОЩЕ: Синът на Андрей Бабиш го праща на съд

Партията на Бабиш (68 г.) е в опозиция, а той се стреми да спечели президентския пост на мястото на Милош Земан, чийто втори мандат изтича през март.

Присъдата може да подобри шансовете му на вота. Анкетите му дават близък резултат до този на независимите съперници Петър Павел и Дануше Нерудова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес