Европейският съюз не вижда възможност да посредничи при преговорите между Мадрид и Каталуния във връзка със ситуацията около референдума за независимост на региона. Това заяви ръководителят на Европейския съвет Доналд Туск на пресконференция за резултатите от първия ден от срещата на високо равнище на ЕС в Брюксел.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Няма да скрия, че ситуацията в Испания е тревожна. Но страните-членки ясно дадоха да се разбере, че няма място за посредничество или международна намеса", каза той, цитиран от БГНЕС. Според Туск ситуацията в Каталуния "не е в дневния ред на Европейския съюз".
Actualno.com припомня, че темата на референдума за независимост на Каталуния, който бе съпроводен от вълна от полицейско насилие в региона и до остра криза в отношенията между Барселона и Мадрид, е една от основните теми в кулоарите на откритата в четвъртък в Брюксел двудневна среща на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС.
Този въпрос не е включен в официалния дневен ред, тъй като всички държави и институции на Европейския съюз по-рано заявиха, че считат кризата за вътрешен въпрос на Испания.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Междувременно по-рано стана ясно, че испанското правителство официално ще се събере на заседание тази събота, 21 октомври, и ще реши дали да отнеме автономията на Каталуния. Реално с това решение Мадрид стартира процедурата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)