Евродепутат с мрачна прогноза: България извън Шенген до изборите в Австрия през 2024 г.

21 ноември 2023, 14:16 часа 6493 прочитания 0 коментара

Докато не минат парламентарните избори в Австрия през 2024 не вярвам, че ще влезем в Шенген. Такава прогноза направи евродепутатът от ГЕРБ (ЕНП) Андрей Ковачев пред български журналисти в Страсбург.

Още: Заради руско военно учение: Германия праща още изтребители в Полша

Още: Русия може да загуби голяма част от недвижимите си имоти във Виена

По думите му до ноември миналата година Австрия не е имала проблем с приемането на България в шенгенското пространство, но след изказване на вътрешния им министър, положението се е променило. Още: Зам.-председателят на ЕК: България и Румъния заслужават да са в Шенген

"Вътрешният им министър реши, че тази тема може да им даде няколко процента повече, които да вдигнат резултатите им на местни избори", обясни Ковачев, цитиран от БТА, допълвайки, че след което не е имало как тезата да отпадне. 

По отношение на позицията на Нидерландия, която също налага вето на приемането на страната ни, Ковачев заяви, че тя няма нищо общо с темата Шенген, тъй като основна причина те посочват, че при тях има много български граждани, които злоупотребяват със социалната система на страната. Още: Нидерландия поиска допълнителна мисия в България заради Шенген

Още: Над 100 руски града са пред изчезване

Още: Брюксел безпомощен: Сайтовете на забранени руски медии все още са достъпни в ЕС

Според евродепутата няма вероятност Румъния да бъде отделена от България за Шенген, тъй като това ще наложи създаването на външна граница на Съюза по река Дунав.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес