Газовият договор между Русия и Китай лишава ЕС от инструментите за натиск

70822
Газовият договор между Русия и Китай лишава ЕС от инструментите за натиск

Договорът за доставка на природен газ, който днес Русия подписа с Китай, лишава Европа от инструментите за оказване на политически натиск. Това е мнението на заместник-ректора на Дипломатическата академия на руското външно министерство Александър Лукин.

В сряда Русия и Китай подписаха 30-годишен договор за доставката на руски газ по източния маршрут на обща стойност 400 милиарда долара. Според Лукин и преди украинската криза Русия се е нуждаела от диверсификация на пазарите, така че да не зависи от една страна, какъвто се явява Европейският съюз. „Това е много важно в настоящата ситуация, тъй като заради украинската криза Европа започна да ни заплашва, че ще намали газовия си внос и ще намали енергийната си зависимост”, казва Лукин.

Той отбелязва, че китайският договор не покрива цялото количество, което Русия доставя на Европа - бъдещите доставки за Китай представляват около една трета от доставяните за ЕС количества. „От друга страна, Европа няма да спре изведнъж вноса. Ако започне постепенно да го намалява, ние ще й покажем, че има накъде на насочим количествата, които тя не иска да купи. В такъв случай ще лишим Европа от средствата за политически натиск. А освен това ще покажем, че имаме алтернатива - в този сектор Русия ще се насочи повече към азиатския пазар”, казва експертът.

Ръководителят на Комисията по международните въпроси в горната камара на руския парламент Михаил Маргелов цитира други експерти, които „говорят за замяна на пазара, който Западът заплашва да съкрати, с Изтока”.

„Аз обаче мисля, че тук по-скоро става въпрос за разнообразяване на геоикономиката ни с поглед към пазарите в Далечния Изток и Азиатско-тихоокеанския регион. Освен това, тази цел бе поставена от Москва много преди украинските събития. Що се отнася до силното свиване на западния ни пазар, това е важен въпрос, защото икономическите ни отношения с Европейския съюз носят еднакви ползи за двете страни”, казва той.

Разговори за възможното съкращаване на вноса на енергийни ресурси от Русия започнаха да се водят в Европа след изострянето на ситуацията в Украйна и присъединяването на Крим към състава на Руската Федерация. Маргелов смята, че като цяло визитата на руския президент Владимир Путин в Китай „може съществено да промени структурата на международните отношения”. „Въпреки че Русия и Китай не планират да създават военнополитически блок, много хора смятат, че това посещение е голяма стъпка в стратегическото партньорство между двете страни”, допълва той.

РИА Новости

ЕС съди Русия заради автомобилния сектор

Европейският съюз подаде в Световната търговска организация (СТО) иск срещу Русия по повод антидъмпинговите мита върху вноса на леки ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com