Нови стачки опитват да спрат френската пенсионна реформа

15 март 2023, 06:18 часа 1064 прочитания 0 коментара

Франция е изправена пред пореден ден на стачки заради силно оспорваните пенсионни реформи, които президентът Еманюел Макрон изглежда е на път да прокара въпреки месеците на протести, предаде АФП.

Още: Зеленски: Унгария си играе много опасно с огъня като разузнава на наша територия с дронове

Още: Двуличието на Европа и безсмисленият режим на санкции срещу Кремъл

Тъй като законодателството навлиза в заключителния етап в парламента, синдикатите ще направят пореден опит да окажат натиск върху правителството и законодателите да отхвърлят предложеното повишаване на пенсионната възраст до 64 години.

В последния ден на протестите в събота се наблюдаваше далеч по-ниска активност в сравнение с предишните стачни действия, докато стачките на работниците от железопътния транспорт, рафинериите и публичния сектор миналата седмица не парализираха страната по начина, по който синдикатите се надяваха.

Най-видимият ефект от стачката досега е натрупването на боклук по улиците на Париж, където сметосъбирачите и уличните чистачи спряха работа.

Още: Зеленски: Ако Кремъл заплашва със спиране на тока в Киев, трябва да е наясно, че ще има спиране на тока и в Москва

Още: Молдова забрани на още една проруска партия да участва в утрешните избори

"Няма да имаме същото ниво на нарушения на обществения транспорт, както по време на предишните дни на протест", заяви във вторник министърът на транспорта Клеман Боне, пише БГНЕС.

Основното напрежение е дали правителството на малцинството на Макрон ще може да събере необходимия брой гласове в долната камара на парламента, където ще се нуждае от подкрепата на опозиционната партия "Републиканците" (LR), за да приеме новото пенсионно законодателство.

Съвместното гласуване от страна на долната камара на Националното събрание и Сената може да се състои още в четвъртък.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес