Украйна привика унгарския посланик заради провокацията на Орбан

22 ноември 2022, 14:05 часа • 3830 | прочитания

Говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко заяви, че Киев е привикал унгарския посланик, след като премиерът на страната Виктор Орбан излезе с шал на Велика Унгария, включваща части от Румъния и Украйна.

Още: Пожарникари се качиха на покрива на Сикстинската капела

Още: Голям пожар при руско военно летище в Крим, украинската атака продължава (ВИДЕО)

Орбан присъстваше на футболен мач, носейки шал, изобразяващ историческа карта на Унгария, която включва и украински територии. Според украинското МВнР това е недопустимо.

"Пропагандирането на ревизионистични идеи в Унгария не допринася за развитието на украинско-унгарските отношения и не съответства на принципите на европейската политика", заяви Николенко.

"Очакваме официално извинение от унгарската страна и опровержение на посегателствата върху териториалната цялост на Украйна", добави той.

Още: Следял пратките за Украйна: Подробности за руския шпионин в Александруполис

Още: Ще държим "лошите актьори" извън Украйна: Тръмп със знакови думи и F-16 (ОБЗОР - ВИДЕО)

Междувременно самият Орбан коментира, че е носил шалчето като футболен фен, а футболът не е политика. "Националният отбор е отбор на всеки унгарец, независимо къде живее", каза унгарският премиер.

Терминът „Велика Унгария“ се отнася до земите, които са били част от Кралство Унгария и които страната губи съгласно Договора от Трианон от 4 юни 1920 г. Договорът е подписан между държавите победителки в Първата световна война и Унгария, която губи войната.

Припомняме, че в началото на ноември руският президент Владимир Путин направи внушения, че Унгария, Румъния и Полша предявяват териториални претенции към Украйна. Тогава външното министерство в Будапеща обяви: „Не смятаме за правилни изявления, които задълбочават военния конфликт. Вместо такива изявления е необходимо незабавно прекратяване на огъня и мирни преговори“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес