В щурмова бригада на Националната гвардия украинците задържаха руски шпионин

03 юни 2025, 12:54 часа • 1421 | прочитания

Службата за сигурност на Украйна задържа в Харков 42-годишен местен военнослужещ, служил в щурмова бригада на Националната гвардия, който е бил вербуван от Русия. Разследването е установило, че агентът е насочвал руските въздушни удари срещу неговото подразделение, съобщават от Главната прокуратура и от Службата за сигурност на Украйна. 

Разследването е показало, че заподозреният, който е бил с проруски възгледи, е установил контакт с офицер от Федералната служба за безопасност на Русия чрез канал в приложението Telegram.

Докато е служил като командир на взвод, агентът е докладвал на руските окупатори данни за координатите на щаба, учебните центрове и резервните пунктове на военното поделение, където е служил. Той също така е трябвало да предостави на куратора си и списъци с офицерите от бригадата, числеността й и други данни. 

Още: Руско отмъщение: "Кинжал" порази Николаев? Фатален удар в Суми (ВИДЕО)

В замяна на предоставената информация на агента е било обещано да бъде "евакуиран" в Русия през фронтовата линия в Харковското направление.

Военнослужещият е задържан за държавна измяна, извършена по време на военно положение.

САЩ предупреждават Украйна след историческата операция "Паяжина"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес