"Външната политика е по-сложна от таблицата за умножение": Полша обясни защо плаща Starlink-а за Украйна

26 август 2025, 15:27 часа 792 прочитания 0 коментара

Защо Полша да плаща за сателитната интернет услуга Starlink за Украйна, нека Киев да бъде така добър сам да си плаща. В този дух бе вчерашното изявление на лидера на десния алианс "Конфедерация - Свобода и независимост" Славомир Мецен. В профила си в социалната мрежа Х той написа "ако Украйна иска да има Starlink, нека си плаща за него".

Днес обаче полският външен министър Радослав Сикорски даде обяснение, включително адресирано и до Мецен, защо Полша е тази, която плаща за услугата. Причината е, че по този начин самата Полша би била защитена в случай на нападение от страна на Русия.

"Като помагаме на Украйна, ние държим армията на Путин далеч от нашите граници, което е в интерес, по-специално финансов, на полския данъкоплатец. Външната политика е по-сложна от таблицата за умножение", отговори Сикорски също в Х.

Още: Полша продължава да финансира Starlink за Украйна - президентът опроверга министър

Полският президент наложи вето на закон за социални помощи и здравеопазване за украинци

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес