Беларуският президент Александър Лукашенко отново заговори, че Русия нямала намерение да използва територията на Беларус за нападения срещу трети страни. Това той каза на 2 ноември на церемонията по откриването на аграрния фестивал „Дажинки-2024“ в Беларус, определяйки подобни опасения като „пълна глупост“.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.06.25 - Руска ракета "Искандер" порази украински военен полигон
„Никаква Русия няма да атакува Полша, Литва, Латвия и Украйна през Беларус. Пълна глупост. Никой в Беларус няма да се бие със своите съседи или с НАТО без наше знание. Именно те (Запада) си поставиха за цел да удушат нас и Русия и днес, вървейки към тази цел, търсят причини. Търсят повод да ни упрекнат в нещо“, каза Лукашенко, цитиран на сайта на президентството на Беларус.
Анализатори веднага обърнаха внимание, че подобни заявления Лукашенко направи и в навечерието на руската пълномащабна война срещу Украйна през февруари 2022 г.
Още: Лукашенко заплаши с евентуална война, ако Русия се опита да анексира Беларус
Още: Руска ракета "Искандер" порази украински военен полигон: Има убити и ранени (ВИДЕО)
Още: Сериозна опасност за почиващите в Гърция: Полицията с важно предупреждение
Освен това в словото си Лукашенко предупреди още Полша, Литва и Латвия: „Ние сме съседи. Съседите не се избират, те са дадени от Бога. Дайте да градим отношенията си по съседски. Но ако не искате – няма нужда. Ние ще намерим други страни, с които да си сътрудничим. Но ако ние ви оставим и вие престанете да ни бъдете интересни, повече няма да можете да дойдете при нас.“
Още: Пълен провал за Орбан: Референдумът му против Украйна в ЕС е с нищожна активност
Още: Аналогии с ударите на САЩ в Иран: Годишнина от плана на Хитлер да победи СССР