Няколко международни организации и милионери предложиха да бъде въведен данък на свръхбогатите с цел борба с коронавируса. „Докато милиарди хора се борят за оцеляване на фона на пандемията, имуществото на милиардерите излиза извън контрол. Това не е справедливо”, заяви координаторът на движението за борба с неравенството „Fight Inequality Alliance” Джени Рикс.
Още: ЕС вече ще помага на Украйна в отблъскването на кибератаките
Още: Руснак предложи 1 милион рубли за залавянето на Путин насред Санкт Петербург: Какво му се случи
Активистите обявиха инициативата си по повод Световния икономически форум в Давос, който тази година заради пандемията се провежда във виртуален формат.
Колко трябва да плащат свръхбогатите?
Заедно с международната хуманитарна организация Oxfam, Американския институт по политология и обединението на състоятелните американци „Родолюбиви милионери” движението за борба с неравенството предложи да се въведе глобален данък за свръхбогатите в зависимост от размера на състоянието им. Предложението е имущество над 5 млн. долара да се облага с 2% годишен данък, над 50 млн. долара – с 3%, а над 1 милиард долара данъкът да бъде 5%.
Още: Без "македонски език и идентичност" в доклада за Скопие: Най-големите в Европарламента се разбраха
Още: Във ВВС на Украйна задържаха майор, вербуван от руснаците
По оценка на активистите, по този начин всяка година биха се събирали над 2,5 трилиона долара, което ще позволи да се избавят от бедността 2,3 млрд. души и да се осигурят ваксини срещу коронавирус за цялото население на Земята.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Орбан обвини Зеленски, че е отказал да спре войната
Още: Горски пожар бушува край турския курорт Чешме (ВИДЕА). В Саксония свиреп пожар край военен полигон