Зеленски назначи бивш министър за свой съветник

08 септември 2024, 15:05 часа • 1775 | прочитания

Президентът на Украйна Володимир Зеленски назначи в неделя бившия министър, отговарящ за производството на оръжия - Олександър Камишин за свой външен съветник по стратегическите въпроси, се казва в указ, публикуван на уебсайта на президента и цитиран от Ройтерс.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Камишин, който беше министър на стратегическите индустрии и ръководеше производството на оръжия, подаде оставка миналата седмица като част от мащабни правителствени промени в критичен момент от войната с Русия.

Зеленски каза, че Украйна се нуждае от "нова енергия" и осъществи най-големите промени в правителството от началото на руската инвазия през февруари 2022 г.

Още: Ирина Верешчук става заместник-началник на президентския кабинет в Украйна

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Миналата седмица украинският парламент гласува за назначаването на девет нови министри, включително външния министър и двама вицепремиери.

Нови назначения 

В неделя Зеленски предприе допълнителни стъпки, за да пренастрои екипа си и публикува няколко указа за нови назначения в кабинета си.

Още: В Хърватия - все повече пенсионери работят на пълен работен ден и получават половината от пенсията си

Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?

"Ще продължа да работя за нашата отбранителна индустрия", каза Камишин в приложението за съобщения Telegram малко след назначаването си. Той посочи, че ще се грижи и за други стратегически важни направления, но не даде повече подробности.

Още: Зеленски коментира оставката на министри: Укрепваме държавата

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Камишин ръководеше значителното увеличение на вътрешното производство на оръжия в Украйна по време на войната и беше движеща сила в усилията за привличане на повече западно финансиране, опит и технологии в украинската оръжейна индустрия, отбелязва Ройтерс.

Зеленски също така назначи Виктор Микита, губернатора на западната Закарпатска област, за нов заместник-ръководител на своя кабинет, който да отговаря за регионите.

Микита каза, че една от основните му задачи ще бъде да осигури ефективната работа на военните администрации в регионите и да развие комуникация и доверие между властите, местните общности и бизнеса.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес