„В конвергетния доклад за присъединяване на България в Еврозоната имаше добри неща, като например да се въведе справедлива система на данъчно облагане. Нещата не са толкова драматични, но все едно сме на мач на Левски-ЦСК и Реал Мадрид – Барселона. Аз се опитвам да го играя като съдията“. Това мнение изрази президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов в ефира на bTV като оценка на докладите, с които се отваря врата пред България за влизане в клуба на богатите. Още: Денков вижда колебание в Борисов за еврозоната: Той и Пеевски могат да си свалят правителството
Манолов не знае доколко България ще е подготвена за Еврозоната с аргумент, че политическата ситуация е хлабава. Формулата на управление изглежда несигурна, посочи президентът на КТ „Подкрепа“. Манолов добави, че твърде много производители и търговци увеличават цените неясно защо.
Как България ще приеме еврото и ще е ли като юмрук срещу спекулата?
Още: Заплатите и еврозоната: Икономист каза каква е ползата
Според Димитър Манолов големият проблем е, че не се състоя дебат за приемане на еврото. На политиците не им остана време да обяснят на хората, че няма от какво да се плашат, разкритикува синдикалистът. Манолов призова управляващите да не пропускат времето до края на годината, за да обяснят на хората ползите от еврото. „Днес следобед сме поканени от министър-председателя да подпише меморандум за сътрудничество за неща, които ще правим заедно като съвместна работа. Получихме покана от Комисия за защита на конкуренцията и Комисия за защита на потребителите да работим заедно“, разкри той.
Още: Киселова: Опозицията е прекалено превъзбудена заради еврозоната (ВИДЕО)
Председателя на БСК Добри Митрев допълни, че има обективни обстоятелства за вдигането на цените, като затова не е виновно нито еврото, нито българският лев. Българския лев напрактика е евро, защото имаме фиксиране курс към еврото още от 1997 г. 350 млн. души ще могат да виждат на своята банкнота кирилицата, което ще повиши българската идентичност, а няма да я намали, посочи той. Според Митрев лошото е, че в конвергентните доклади не са посочили точната дата, от която България да приеме еврото.
Добри Митрев увери още, че бизнесът в много голяма степен е подготвен за еврото. Още: Закръглянето на цените в евро: Експерт за посоката, в която ще тръгне малкият бизнес