След докладите за еврозоната: Валдис Домбровскис идва у нас

05 юни 2025, 06:27 часа • 755 | прочитания

Икономическият еврокомисар, отговарящ за еврото Валдис Домбровскис и българският еврокомисар Екатерина Захариева ще посетят България, предаде БНТ. Повод са положителните доклади на ЕК и на Европейската централна банка, според които България изпълнява всички критерии за влизане в еврозоната от 1 януари догодина. Още: Кирил Петков: Нямаме нужда от правителство, което се лидира от Пеевски

По време на посещението си двамата ще се срещнат с премиера Росен Желязков, финансовия министър Теменужка Петкова и управителя на БНБ Димитър Радев. Вчера стана ясно, че страната започва същинския процес по присъединяване към еврозоната. Окончателно решение за това ще дойде на 8 юли. От 8 август всички цени в България с малки изключения трябва да бъдат в лева и евро - с двойно обозначаване. Двете валути ще могат да се използват заедно само месец в страната - през януари.

Еврото в България - какви са следващите стъпки?

Още: "Една държава не може да поема дългове на друга държава от ЕС": Росен Желязков развенча митове за еврото

Европейската комисия ще започне законодателен процес в ЕС, който предвижда обсъждане и постигане на политическо споразумение между държавите от еврозоната на 19-20 юни. То трябва да бъде последвано от политическо споразумение от Европейския съвет, който ще се проведе на 26-27 юни.

На 30 юни ЕК следва да препоръча на Съвета на ЕС да одобри решение за влизане на България в еврозоната.

Решението трябва да да бъде гласувано на 8 юли. В същия ден се предвижда гласуване на становището на Европейския парламент на сесия в Страсбург. Мнението на евродепутатите ще бъде предварително съгласувано в отделен доклад.

Гласуването между държавите от еврозоната ще бъде по три точки, като само за определянето на обменния курс лев-евро ще бъде необходимо единодушие, а по останалите две части от решението за приемането на България ще бъде достатъчно квалифицирано мнозинство.

Още: "Закачка с ясна дата, но без ясна тема": Деница Сачева с коментар за вота на недоверие на ПП

Ако това гласуване бъде положително за България, страната трябва да започне същинската подготовка за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. 

Още: Заместник-министър: Не мисля, че процесът за влизане в еврозоната е обратим

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес