Лъчезар Томов: Ако не направим нещо, скоро пандемията няма да си тръгне

13 февруари 2022, 08:10 часа • 9209 | прочитания

"Ако нищо не направим, скоро пандемията няма да си тръгне. Излизат нови подварианти и ние не можем да предскажем дали скоро ще свърши епидемията или не". Това заяви математикът Лъчезар Томов пред Нова телевизия. 

Още: Медици: Половината от младите лекари заминават в чужбина

Още: "Лекарите не обират мъртви деца": Обвинения и скандал между болница "Сърце и мозък" и бащата на Сияна

Той предупреди, че ни очаква втори пик на ковид вълната. 

Ако това продължи още няколко седмици, ще стигнем до 10-15 000 случаи, предупреди Томов. "Хората, медиците се претоварени и две години са заложници. Прегарят, прегарят, прегарят и след това ще отиде здравната система", изтъкна математикът. 

Лъчезар Томов посочи, че ваксинирането също намалява чувствително. Положителното е, че винаги хората могат да се защитят като се ваксинират и като сложат маска. Още няма масово измрели хора от ваксини, уточни иронично математикът. 

Още: "Започваш да слабееш, вдигаш температура": Проф. Кантарджиев за опасността от папатаците

Още: За необичаен тежък симптом на новия COVID-19 съобщават пациенти

Той обясни, че това, което сега виждаме и което се случва всеки път вирусът преминава от децата към възрастните. Сега ще има отново скок при децата, след две седмици при възрастните.  

Според него, когато се обърне една вълна е много трудно тя се върне обратно.

Трябва да се мисли за разпространението на вируса дългосрочно, защото има хора със сърдечни, венозни, неврологични щети от прекарването на коронавируса, изтъкна Лъчезар Томов. 

Още: Спад в броя на новите случаи на коронавирус у нас

Още: Нова опасност: Прекомерното използване на смарт устройства увреждат гръбначния стълб на децата

Още: От Шумен до София: Въздушната линейка транспортира пациент с дихателни проблеми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес