От Токио с поглед към Париж: Златния триумф на българския ансамбъл на олимпийската сцена

08 август 2024, 10:22 часа 2487 прочитания

3 години от златния триумф на българския ансамбъл по художествена гимнастика на олимпийската сцена. Датата беше 8 август, Игрите бяха в Токио, когато родните грации пренаписаха историята и изкачиха пореден връх, на който решиха да останат вечно, слагайки край на кариерите си след успеха.

Още: Стратегия стил "Ферари" и лошото време във Великобритания провалиха Никола Цолов на "Силвърстоун"

Още: За пръв път в историята: Жена слезе под 14 минути на 5000 метра!

"Диамантеният" успех на българската художествена гимнастика

Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова. Те вече не бяха "златните момичета", те бяха "диамантени", а блясъкът им озари олимпийския връх. Пет момичета, изключително различни и като гимнастички, и като характери, които се превърнаха в един силен отбор. За този състав думата "отказване" беше непозната, а целта беше една - не просто медал от Олимпиада, а златен!

И накрая голямата мечта се сбъдна. Нещото, за което поколения български гимнастички бяха жадували. Датата 8 август стана датата на първата олимпийска титла за ансамбъла по художествена гимнастика на България! "Апотеоз" така го обрисува човекът, който винаги беше до тях, който вярваше повече и от тях самите, че точно те са избрани да бъдат "първите" – великата Илиана Раева. 

Български ансамбъл по художествена гимнастика

Още: Нов малшанс провали Никола Цолов във Формула 3 - удар от съперник го остави последен

Още: Гриша Ганчев избухна срещу Златева: От федерацията са като глухонеми - не вдигат, държат се като диктатори, само заповядват

"И от Токио с поглед към Париж, където днес стартират Олимпийските игри за нашите момичета! Желаем този красив миг да се повтори отново във френската столица!", написаха във Фейсбук от Българската федерация по художествена гимнастика.

Олимпийските игри в Париж навлизат в заключиттелната си фаза. Един от последните дни означава начало на надпреварата в художествената гимнастика. Днес на голямата сцена във френската столица ще излязат две от големите надежди на България за олимпийско злато - Стилияна Николова и Боряна Калейн, които стартират участието си в квалификациите в индивидуалния многобой.

ОЩЕ: След триумфа на Токио 2020: Българските грации се целят да защитят олимпийското злато в Париж

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Дария Александрова
Дария Александрова Отговорен редактор
Новините днес