С вчерашния си обявен ход, че ще върне мандата Слави Трифонов направи два хода – първият ход е разумен и отказ от участие във властта, а вторият е символичен с репликата за шахматистката Антоанета Стефанова.
Още: Танер Али: Възможно е Ахмед Доган да оглави новата партия
Още: "На върха на пирамидата стои Пеевски": Депутатите 7 часа дебатираха вота на недоверие
Това заяви социологът Андрей Райчев в сутрешния блок на БНТ намеренията на ИТН да върнат мандата, веднага след като го получат.
Според Райчев по-различен начин ГЕРБ и БСП виждат изборите, Трифонов по друг. При едни свободни избори и с цялата слава на Трифонов като втори, се надява да нарасне и едва ли мисли за щети, посочи той.
Според него идеята на Слави Трифонов е, че иска втори мач, тоест ако е завършил наравно или е загубил първия мач с 0:1, иска да бие във втория мач с 3:1. Слави Трифонов играе за програмата максимум. Ако това не се потвърди от програма максимум, ще трябва да мине на програмата минимум, изтъкна Андрей Райчев.
Още: Белобрадова връчи пътен знак на вътрешния министър в парламента (ВИДЕО)
Още: Вицепремиер ще ръководи Националния борд по водите
Никой няма да има лукса на цялата власт, подчерта социологът и запита, че е ако е така, всеки месец ли щяло да има избори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спомени от 2013 г. и Пеевски: Управляващите взимат ДАНС от президента
Още: Радев отказал да назначи Деньо Денев за председател на ДАНС
Той очаква третият мандат да го получи БСП. Ако някои може да състави нещо е госпожа Нинова и ще направи страшен автогол, ако състави. Проблемът е, че трябва да мине през национален форум, където ще получи критика и вътрешнопартийни проблеми, смята социологът.
Според Райчев, когато президентът определя датата за изборите трябва да се мисли дали са приети всички изборни правила и колко ще е бюджетът. Андрей Райчев не очаква, ако има служебно правителство, да бъде стабилно или да се запомни с нещо.
Според политолога Румяна Коларова, която също присъства в студиото на БНТ коментира, че оттук нататък сме свидетели на една дейност, която ще извършат почти всички партии – да контролират и ограничават щетите. Единствената партия, която ще излезе без щети е ДПС. Оттук нататък развитието на събитията ще бъде в рамките на пиар терминология, посочи тя.
Още: "Да е благодарен, че доведох Папергер": Радев отговори на Борисов за "Райнметал"
Още: По-добре за бюджета е кабинетът да падне: Асен Василев обвини ГЕРБ в рекорден дефицит (ВИДЕО)
Според нея малко време ще трябва на хората, за да разберат какви нелепости били изговорени в 45-тия парламент. Слави Трифонов не може да зависи и ще управлява тогава, когато е независим от останалите, посочи Коларова. Шансът на Слави Трифонов бил да направи кабинет с голямо мнозинство, с което една партия нямало да изнудва всички останали. За него Европа е нещо, което е на лека ръка е отхвърлил, а действа на сцената, изтъкна Румяна Коларова.
Тя смята, че ясно се върви към предсрочни избори, а малките партии нямало как да поемат отговорност. Коларова е на мнение, че не са толкова важни промените в Изборния кодекс, колкото актуализациите в бюджета. „Когато отидоха в парламента, те го свършиха като кучето на нивата“, коментира тя.
Ако нещо трябва да се гледа внимателно оттук нататък е служебното правителство, каза още Румяна Коларова.
Прочетете още по темата: Социолог: В следващия парламент ще има два незаобиколими фактора - ДПС и Слави Трифонов
Социолог: Доган ще обвърже участие в правителство с президентските избори