„Ние сме си купили възможно най-скъпото оборудване. Купили сме си последен модел лаптоп от най-добрата фирма в света и го използваме, за да играем „Тетрис“ и да редим пасианси. Освен чистото монетизиране тол системата има още страшно много технически възможности“. Това каза в „Лице в лице“ по bTV политическият анализатор Георги Харизанов.
Още: Депутатите декларираха 31 млн. лв. в сметки, човек от ГЕРБ е на върха - с разлика пред Пеевски
Още: След корупцията в ДАИ: Желязков настоява за единен орган за контрол на пътя
По думите му тол системата разполага с над 400 камери, които могат да засичат моментна скорост. „Тол системата има над 100 кантара, сложени на тайни точки в пътната настилка, които могат да мерят теглото на камионите, автобусите и микробусите и да установяват кога има претоварване. Рамките на тол системата имат метео станции, които могат да измерват в реално време температурите и на въздуха, и на асфалта и когато има риск за пътната настилка тези отсечки да бъдат затваряни. Тол системата има инструментариум да следи и упражнява вътрешен контрол върху републиканската пътна мрежа. Има я информацията, тя постъпва, но не се използва за санкциониране и взимане на мерки“, каза Георги Харизанов.
Още: Превишена скорост: Министър обясни защо ТОЛ системата още не може да помага
Според него възможностите на тол системата не се използват и от това се възползват нарушителите. „Заради мистериозно огъване на държавните органи, които трябва да приведат тези кантари в експлоатация, това не се случва вече пета година. Всичко е монтирано и е там, но Българският институт по метрология не ги стандартизира и лицензира вече четвърта или пета година. Мотивът е в желанието на определени хора да няма контрол върху таблото. Възползват се некоректните“, допълни Харизанов.
Още: Желязков след молдовските избори: Молдова ясно и твърдо избра своя европейски път
Още: След поискания подкуп от шофьори на Роби Уилямс: „Да, България“ предлага и ДАИ да носят боди-камери
По думите му тол системата може да показва шофьори без гражданска отговорност, без технически преглед или с неплатени глоби. За целта обаче тя трябва да бъде синхронизирана със застрахователния гаранционен фонд, както и със системата на МВР. „Тол системата е третата по големина приходна агенция, която е забита като дирекция в АПИ и няма почти никакви правомощия. Тя трябва да бъде извадена и обособена като звено. Мястото ѝ е или в Министерството на финансите, или като агенция на прякото разпореждане на Министерския съвет, защото очакваме от нея милиарди приходи. Второто нещо са промени в Закона за движението по пътищата“, каза още Георги Харизанов.
Още: Тол камерите ще заснемат и превишената скорост
Още: Има ли корупция в ПП: Асен Василев готов да отиде доброволно на разпит
Още: Пеевски ще освобождава България от "мъртвата хватка" на соросоидите с парламентарна комисия