Евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП (S&D) Иво Христов бе избран за първи заместник-председател на Панела за бъдещето на науката и технологиите към Европейския парламент (STOA).
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Решението бе взето по време на заседание на STOA в Страсбург, състояло се на 10 март. За председател на STOA бе избран Кристиан Елер (ЕНП, Германия).
Панелът STOA е научният инструмент за изработване на политиките на Европейския парламент. Състои се от 25 евродепутати, които се определят от девет парламентарни комисии.
Иво Христов е член на STOA от септември 2019 г. В края на 2020 г. българският евродепутат инициира изследване на въздействието на 5G технологията върху човешкото здраве и околната среда. То бе възложено на института „Рамацини” в Болоня и университета в Гент (Белгия).
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
В рамките на последната година Христов работи и по темата за дийпфейк технологията и възможните европейски политики, регулиращи прилагането на изкуствен интелект. По негова инициатива изследването на STOA бе представено през октомври 2021 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат