Ядрото на конституционния проект за реформа на съдебната система е одобрено от Венецианската комисия. Важното е, че то получава подкрепа. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ правосъдният министър Атанас Славов.
Още: Борисов беше "унижен" от Пеевски: Анализатори за скандала на седмицата
Още: Желязков води България на Общото събрание на ООН, ще участва в прием при Тръмп
Още: "Изненадващо становище": ВСС не хареса идеите за съдебна реформа и промени в Конституцията
"За най-ключовите промени в този конституционен проект - за разделянето на Висшия съдебен съвет на две: на Съвет за съдиите и Съвет за прокурорите, за достъпа на гражданите до Конституционния съд, за отчетността на главния прокурор има одобрение. За тази част законопроектът е добре мотивиран. Има проблем с мотивите, но в други части на проекта, което е отбелязано от Венецианската комисия", обясни Славов.
Още: Атанас Славов: Ако конституционните промени се провалят, нямам повече място като министър
Още: Атанас Атанасов: Узурпирана е репресивната власт, за да се използва срещу опозицията
Още: Наталия Киселова: Политическата криза се разгаря с нова сила
"Ключово е, че се подкрепя съотношението на професионална съдебна квота спрямо парламентарна квота във ВСС, така че там да има мнозинство на съдии, избрани от съдии. И да се намери баланс в Прокурорския съвет между отчетност от една страна и риск от евентуална политизация", каза той.
Още: Атанас Славов във Вашингтон: От първите си дни правителството работи за реформа на съдебната система
Още: Валентин Радев: Опозицията говори за ''завладяна държава'', но и тя е арестувала свои опоненти
Още: Станислав Балабанов: Правителството върви към пълен управленски мандат
"Другите части - за служебното правителство, за двойното гражданство, по отношение на ролята на инспектората - там има различни модели. Ще се търси консенсус по тях", обясни правосъдният министър.