ФАРК пуснаха 10 заложници - полицаи и военни

03 април 2012, 10:56 часа • 4820 | прочитания

Последните полицаи и военни, които бяха най-отдавна заложници на ФАРК, бяха освободени в джунглата, предаде БГНЕС.

Още: Прогноза за времето - 3 май 2025 г. (iсъбота)

Още: Какво ще е времето през почивните дни: Прогнозата на Деница Стоянова

Десетимата мъже бяха в пленничество на бунтовниците от 12 до 14 години. Четиримата полицаи и шестима военни бяха отведени с бразилски военен хеликоптер, нает от МКЧК и гражданската организация "Колумбийци за мир", ръководена от бившата сенаторка Пиедад Кордоба. Те бяха предадени на хуманитарна мисия, съобщи Международният комитет на Червения кръст.

Хеликоптерът излетя от летище Вилависенсио, където се бяха събрали роднините на заложниците и делегация от изтъкнати обществени фигури. Сред тях бе и бившата носителка на Нобелова награда за мир от Гватемала Ригоберта Манчу. След като бяха предвидили освобождаването им да стане на два етапа, в крайна сметка бунтовниците от ФАРК ги освободиха наведнъж. Колумбийските власти от своя страна са се ангажирали да прекратят военните операции в района на освобождаване на заложниците - по границата между щата Мета и щата Гуавиаре.

Досега тези заложници винаги са били считани от ФАРК за разменна монета срещу освобождаване на техни затворници. Бунтовниците се отказаха през февруари от практиката си да отвличат срещу откуп, с който да се финансират. Колумбийският президент Хуан Мануел Сантос обаче заяви, че този ангажимент е недостатъчен, въпреки че увери, че споделя радостта от освобождаването на заложниците.

Още: Най-важните новини за деня: 2 май 2025 г.

Още: Как ще се пенсионираме: Идеи с много неизвестни (ВИДЕО)

"Ние оценяваме най-вече обещанието на ФАРК да не отвлича отново", каза Сантос на кратка пресконференция. Според него това е крачка в правилната посока, но както вече казахме, това не е достатъчно", подчерта държавният глава. Той призова и за освобождаването на всички цивилни. ФАРК държат като заложници още около 10 души.

 

Още: За и против промените за споделеното родителство: Говори съвносител на проекта

Още: Почина известен български актьор

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес