България нотифицира Министерството на вътрешните работи и Агенция "Митници" да подават сигнали към Европейската прокуратура по образувани наказателни производства, съобщиха от Министерството на правосъдието.
Още: Най-важните новини за деня: 30 септември 2025 г.
Още: Кроасанът с масло – новата любима закуска на българина
Двете институции ще могат да уведомяват Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши, за да прецени тя дали да изземе производствата за собствено разследване. Досега подобна възможност имаше само Върховната касационна прокуратура .
След нотификацията Европейската прокуратура ще може да взаимодейства директно с органите на полицията и митническите органи, без този процес да е опосредстван от ВКП. За подобно действие е настояла европейският главен прокурор Лаура Кьовеши с цел да се засили сътрудничеството и ефективността на разследванията, уточняват от правосъдното ведомство.
МВР и Агенция "Митници" ще функционират и като звена, които препращат сигналите, получени от националните органи до централната служба на Европейската прокуратура в Люксембург, когато националните органи изберат този канал на комуникация.
Още: Военен ритуал-панихида се проведе на историческия връх Каймакчалан за поредна година (СНИМКИ)
Още: Тестват системата BG-ALERT: Кога и къде
Разширен е и кръгът от институции, които могат да подават сигнали към Европейската прокуратура. Това са всички органи на Република България, които в хода на дейността си са получили информация за престъпление, спрямо което Европейската прокуратура би могла да упражни своята компетентност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промени в движението по АМ “Хемус“: Къде и кога
Още: Meteo Balkans: 5-метрови вълни удрят българското Черноморие до дни