ОАЕ премахна визите за българи

05 март 2014, 21:45 часа 25106 прочитания 0 коментара

Занапред българите няма да се нуждаят от виза за Обединените арабски емирства, а само от валиден задграничен паспорт. От 22 март Абу Даби отменя визовия режим за България и още 12 страни-членки на ЕС, съобщи вчера външното министерство на ОАЕ.

Още: Кой има имен ден днес, 17 септември 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 16 септември 2025 г.

От досегашната виза, която струваше между 60 и 80 долара, ще бъдат освободени гражданите на Унгария, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Хърватия, Чехия и Естония. Досега режимът беше облекчен за старите-членки на ЕС, а занапред формалността ще бъде спестена на гражданите на всичките 28 държави, предаде Стандарт нюз.

"Това решение ще помогне за развиване на политическите отношения с държавите от ЕС, а също и за укрепване на икономическите връзки и за ръст на стокообмена", се казва още в съобщението.

В текста се изразява надежда, че отпадането на визите ще доведе до ръст на чуждестранните инвестиции и увеличаване на туристическия поток. Очаква се в скоро време ЕС на свой ред да отмени шенгенските визи за граждани на ОАЕ. ЕП гласува в подкрепа на такава мярка на 27 февруари. От тази година Великобритания, която не е част от шенгенското пространство, опрости значително процедурата за издаване на визи на гражданите на четири арабски държави, сред които и ОАЕ.

Още: Манол Генов: Първият ни приоритет е осигуряването на вода за питейно-битови нужди

Още: Вкусни шоколадови изкушения на специални цени в Kaufland тази седмица

Емиратите са най-големият търговски партньор на ЕС в Близкия изток, отбелязва РИА Новости. Двустранният стокообмен възлиза на 40 млрд. долара годишно.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес