Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за пореден път изрази в своя Декларация тревога от продължаващите злонамерени атаки срещу Прокуратурата на Република България, опитите за грубо посегателство върху независимостта и доброто име на българските магистрати, нарушаването на върховенството на закона, принципа за разделението на властите и опитите за политически натиск.
Още: Най-важните новини за деня, 22 август 2025 г.
Още: Държавата регулира атракционите: Готвят се нормативни промени
Декларацията е по повод публикация от 8 юли 2020 г. в сайта на българската редакция на „Свободна Европа“ и видеоматериал с изявление на Христо Иванов, председател на ПП „Движение Да България“ от 3 август 2020 г., публикуван на сайта на Обединение „Демократична България“. Прокурорската колегия на ВСС заявява категорична и безусловна подкрепа на прокурора от Софийската градска прокуратура Боряна Бецова, за която в публикацията на „Свободна Европа“ се правят манипулативни внушения относно изпълнението на професионалните й задължения, заявяват от прокуратурата.
„Още по-тревожни са системните и целенасочени опити на Христо Иванов – председател на ПП „Движение Да България“ за политически натиск върху независимостта на Прокуратурата на Република България и нейното дискредитиране пред българското общество и европейските ни партньори“, се казва в декларацията. „Отправените обвинения за деморализиране, депрофесионализиране, корумпираност и откровено криминализиране на прокурорите, злоупотреба с правомощия, политически ангажименти, манипулирани резултати от прокурорски проверки, както и неправомерните искания за оставка на главния прокурор Иван Гешев, поругават независимостта и подронват престижа на прокуратурата и съдебната власт“.
Главният прокурор Иван Гешев подкрепи декларацията и подчерта, че атаките са неаргументирани, но е обяснимо защо прокуратурата и отделни прокурори са подложени на всякакъв възможен натиск.
Още: Прогноза за времето - 23 август 2025 г. (събота)
Още: Парите на председателя на КОНПИ, която трябва да плати 52 млн. лв. заради КТБ, се множат
„Безпрецедентно след 1989 г. прокуратурата повдигна обвинения на множество лица, които българските граждани и журналистите наричат „олигарси“. За първи път от много години е повдигнато обвинение на действащ министър и на действащ заместник министър. Само по уведомления на Специализираната прокуратура и на други прокуратури до антикорупционната комисия са запорирани или замразени, ако използваме европейския термин, над 3 млрд. лв. Това е без последните 2 дела от началото на годината, касаещи едно лице, което се укрива в Обединените арабски емирства, и други казуси за нерегламентирано съхранение на отпадъци, опасни за здравето на българските граждани“, каза Гешев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спасяването на кутии с храна – новата мода сред варненци
Още: Жега или прохлада? Времето през уикенда 23-24 август 2025 г.
По повод втората част на декларацията главният прокурор посочи само, че не му е известно „съдебната власт, в която и да е държава от ЕС, да е подлагана на политическа атака от политическа партия“.
Прокурорската колегия на ВСС призовава българските политици да не превръщат Прокуратурата на Република България в заложник на започналата предизборна кампания, както и да се въздържат от изявления и действия, с които накърняват независимостта на съдебната власт и доброто име на българските магистрати.
Приетата днес декларация ще бъде изпратена на Европейската комисия, Европейския парламент, на посолствата на всички държави-членки на Европейския съюз в България, на посолствата на САЩ и Обединено кралство Великобритания.
Още: Смачкана кола на АМ "Тракия" - катастрофа затруднява движението
Още: Семеен уикенд: Във военноисторическия музей показват оригинални вещи на Васил Левски