Днес (28 август) с траурен камбанен звън Световрачане ще изпрати четирима от загубилите живота си в тежката катастрофа край Своге. До края на седмицата на гробищата в селото ще бъдат погребани жертвите на трагедията.
Още: Какво ще е времето през почивните дни: Прогнозата на Деница Стоянова
Още: Най-важните новини за деня: 2 май 2025 г.
17 души загинаха, след като автобусът, с който са се връщали от еднодневна екскурзия, падна в Искърската дефиле. Сред жертвите е и 13-годишно момче, което заедно с баба си и вуйчо си е пътувало на злополучната екскурзия. След трагедията в 4 болници са настанени ранените. Шестима са приети в Окръжна болница, шестима в Пирогов, двама във ВМА. Шофьорът на автобуса е приет в болница „Царица Йоанна”.
Почти всички загинали са от Световрачене. В понеделник в манастира "Седемте престола", където последно са били пътуващите в катастрофиралия автобус, бе отслужена панихида.
Разходите по погребенията ще бъдат покрити от Община Световрачане.
Още: Как ще се пенсионираме: Идеи с много неизвестни (ВИДЕО)
Още: За и против промените за споделеното родителство: Говори съвносител на проекта
В понеделник в страната бе обявен Ден на национален траур в памет на жертвите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина известен български актьор
Още: Русия атакува не Украйна, а идеята за свободна Европа (ВИДЕО)
Разследването на тежкия инцидент продължава в три направления - действията на шофьора, на фирмата превозвач и на фирмата - строител на пътя. Първоначалната информация показва, че нарушения е имало на всички нива. За момента единствен обвиняем е шофьорът на автобуса - Григор Григоров. Той е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост. Разследващи и жандармерия влязоха и иззеха документация от „Трейс груп”. От там отрекоха да са отговорни за трагедията.
Разследването по делото е възложено на Националната следствена служба.