Българските норми за строителство са заимствани от германските и са доста добри. Има пропуски в довършителните работи, конструкцията е нещо, което най-много се следи в строителството. Това заяви в "Денят започва" бившият главен архитект на София Петър Диков.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
След земетресението в Перник направихме доста неща по проверката на сградите в София, допълни арх. Диков.
Той определи като много важно изготвянето на техническите паспорти на сградите. По думите му общата картина е относително добра - хората трябва да знаят, че нормите за строителство и следеното на качеството са много високи.
Панелните блокове са правени в заводски условия, с доста високи изисквания към качеството. Здравината на самия панел е много добра.
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
ЕПК сградите също са с добра издръжливост срещу земетресения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
При панелните сгради основният проблем е при връзките, където са се заварявали самите панели.
"Има много легенди в това отношение - как били заварявани през една, как били незамонолитвани и т.н.", заяви арх. Диков.
При старите сгради най-голямата опасност е, ако са правени нерегламентирани намеси в партерите. Имаше един период веднага след 90-та година, когато масово се реституираха стари сгради и особено магазинните помещения на партера. Някои собственици си позволяваха да събарят носещи стени, а на старите сгради стените имат важно значение точно при земетръс, тъй като работят като "земетръсни шайби", обясни арх. Диков.
Още: Лоша миризма и лай: Жена отглеждала 48 кучета в столичен апартамент (ВИДЕО)
ОЩЕ: В Турция пясъкът не става за бетон. Говори опитът (ВИДЕО)