Компанията „Майкрософт” не е предоставяла на американските власти пълен достъп до пощенската услуга Аутлук, популярната услуга Скайп и хранилището за файлове СкайДрайв, каза пред РИА Новости представител на компанията, коментирайки информацията в британския вестник „Гардиън”.
Още: Прогноза за времето - 1 май 2025 г. (четвъртък)
Още: Задават се градушки: Готови ли сме да ги посрещнем?
„Майкрософт не предоставя на никакви държавни структури пълен или пряк достъп до СкайДрайв, Аутлук.ком, Скайп и други свои продукти”, коментира представителят.
В съобщението на вестника се казва: "Компанията „Майкрософт” е сътрудничила в американските разузнавателни служби като е позволил комуникациите на потребителите да бъдат прихващани, включително помагайки на Агенцията за национална сигурност (АНС) да заобиколи собственото криптиране на компанията. Това показват секретни документи, получени от британския вестник “Гардиън”.
Предоставените от Едуард Сноудън файлове илюстрират размера на сътрудничеството между Силиконовата долина и разузнавателните агенции през последните ри години. Те хвърлят нова светлина върху работата на секретната програма Призма, гласност около която дадоха минали месец „Гардиън” и „Вашингтон пост”.
Още: Най-важните новини за деня: 30 април 2025 г.
Още: Все по-слънчево и топло: Прогнозата на Никол Станкулова
Документите показват, че - „Майкрософт” е помогнал на АНС за заобиколи нейното криптиране, за да се отговори на опасенията, че агенцията няма да може да прихваща уеб разговори в новия портал Аутлук.ком; компанията е работила с ФБР за по-лесния достъп на АНС през Призма до услугата СкайДрайв, която има над 250 млн. потребители по света; миналия юли, девет месеца след закупуването на Скайп от „Майкрософт”, АНС се хвали, че новият потенциал е утроил размера на събираните чрез Призма видеоразговори в Скайп.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В документ на Агенцията за национална сигурност програмата Призма е описана като „отборен спорт”.