Иран определи като напълно неоснователни обвиненията срещу страната за планове за убийството на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес. В изявление на външното министерство се подчертава също така, че Техеран отхвърля обвиненията от страна на САЩ, според които, Иран е бил замесен в опит за убийствата на бившия и настоящи американски представители, сред които и Тръмп, спечелил президентските избори в САЩ на 5 ноември.
Още: Рекордна екзекуция във Флорида на мъж, убил с мачете децата си
Още: "Това е отвратително": Тръмп коментира руските удари, готов е със санкциите за Москва (ВИДЕО)
Министерството на правосъдието на САЩ публикува вчера обвиненията, повдигнати във връзка с иранския заговор за убийството на новоизбрания президент Доналд Тръмп, организиран преди произведените тази седмица избори, предаде Асошиейтед прес.
Планът за убийството на Тръмп
Още: Тръмп непреклонен: До 8 август трябва да има мир между Русия и Украйна (ВИДЕО)
Още: Заради стрелба: Блокираха болница, в която се лекуват военнослужещи и президенти на САЩ (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изтребител F-35 на ВМС на САЩ се разби в Калифорния
Още: Тръмп: Провалилият се бивш президент Медведев да внимава с думите си, навлиза в опасна територия
Разследващите са научили за плана за убийството на Тръмп от Фархад Шакери, който е прекарал известно време в американски затвори за грабеж и според властите поддържа мрежа от престъпни сътрудници, привлечени от Техеран за наблюдение и поръчкови убийства, пише в обвинителния акт, внесен във Федералния съд в Манхатън.
Още: Защо Тръмп спечели, а Харис загуби - анализ на американските медии
Шакери е разказал пред следователите, че през септември тази година негов познат от иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция му е наредил да остави другата си работа и в рамките на седем дни да състави план за наблюдение и евентуално убийство на Тръмп. Според документа Шакери е бил уведомен, че ако не може да начертае подобен план, тогава Иран ще отложи убийството на републиканеца, за когото Ислямската република е очаквала, че ще загуби изборите и че след това ще има възможност да го ликвидира по-лесно. Шакери е заявил пред ФБР, че не е възнамерявал да предложи план за убийството на Тръмп в рамките на поставения му седемдневен срок. В момента той е на свобода и се намира в Иран.
Още: Нов скандал в САЩ за връзките на Тръмп с Русия: Изскочиха хиляди документи в чували за изгаряне
Още: Камала Харис обяви дали ще се кандидатира за губернатор на Калифорния
Обвиненията в заговор бяха повдигнати само няколко дни след като Тръмп победи съперничката си от Демократическата партия Камала Харис на президентските избори. По думите на американски официални лица случаят отразява продължаващите усилия на Иран да атакува представители на правителството на САЩ на американска почва, включително и новоизбрания президент, отбелязва БТА.
Още: "Не виждам бъдеще": Дъщерята на Мъск напуска САЩ заради Тръмп