Командир на иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) заяви, че Средиземно море може да бъде затворено, ако САЩ и съюзниците им продължат да извършват "престъпления" в Газа, предаде Ройтерс, като се позова иранската информационна агенция Тасним.
Още: ООН призова Израел да се откаже от завладяването на Газа
Още: Израел прие плана за превземане на Газа и 5 точки за край на войната (ВИДЕО)
Той не поясни как точно ще бъде изпълнена въпросната закана, допълва БТА.
Застъпник на "Хамас"
Още: Тел Авив: Иран вербува израелски шпиони с любопитни онлайн методи
Иран се застъпва за "Хамас" и обвинява САЩ, че подкрепят военните действия на Израел в Газа, определяйки ги като престъпни, отбелязва Ройтерс. Продължаващите от няколко седмици бомбардировки убиха хиляди жители на палестинския анклав и принудиха по-голямата част от хората да напуснат домовете си, припомня Ройтерс.
Още: Япония губи доверие в САЩ след завръщането на Тръмп
Още: Нетаняху: Израел не смята да окупира ивицата Газа за постоянно (ВИДЕО)
"Трябва скоро да очакват затварянето на Средиземно море, Гибралтарския проток и други водни пътища", заяви бригаден генерал Мохамед Реза Накди, координиращ командир на КГИР.
Атаки срещу търговски кораби
Прес последния месец свързаните с Иран йеменски бунтовници хуси предприеха серия от атаки срещу търговски кораби в Червено море, заявявайки, че действията им са в отговор на израелската военна кампания в Газа. Това принуди някои транспортни компании да променят маршрутите на плавателните си съдове.
Още: Япония получи първите си три изтребителя "Ф-35 Би"
Още: Часове след срещата Путин - Уиткоф: Турският външен министър позвъни в Кремъл
Още: В Москва намериха мъртъв бившия руски генерален консул в Иран
Вчера Белият дом заяви, че Иран е "дълбоко замесен" в операциите на хусите в Червени море.
Още: Китай включи дронове в борба с комарите заради вируса чикунгуня (ВИДЕО)
Иран няма пряк достъп до Средиземно море и засега не е ясно как КГИР биха могли да се опитат да го затворят, въпреки че Накди спомена за "раждането на нови сили за съпротива и затварянето и на други морски пътища".
"Вчера Персийският залив и Ормузкия проток се превърнаха в кошмар за тях и днес те са в капан… в Червено море", заяви Накди.
От чуждестранните сили, подкрепяни от Иран, единствено базираната в Ливан групировка "Хизбула", както и някои милиции в Сирия имат пряк достъп до Средиземно море. Гибралтарският проток обаче се намира чак на другия край на водния басейн.
Още: Арестуваната носителка на Нобела за мир осъди Иран от затвора, децата ѝ взеха наградата