Заради грипната епидемия и пандемията с коронавируса има реална опасност фирмите масово да не успеят да спазят данъчните срокове през март, алармира счетоводната общност.
Още: Четири големи ядрени блока до 2051 година: Прогнозата на експерт
Още: ОПЕК+ реши да увеличи производството на суров петрол
В писмо до финансовия министър Владислав Горанов и шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова от Института на професионалните счетоводители в България и Асоциацията на счетоводителите и счетоводните предприятия поискаха удължаване на срокове за подаване на данъчните декларации този месец.
Става дума за справката-декларация за ДДС, която трябва да се подаде до 14 март, както и за годишната данъчна декларация за дължимите корпоративни данъци, за която срокът е 31 март, предава в.Сега.
"Много колеги счетоводители вече са поставени под карантина, вероятно още много други ще бъдат в невъзможност да се явят на работа заради повишена заболеваемост, грижа за болни деца или за други свои близки", посочват от гилдията.
Още: САЩ се канят да сринат руската икономика през мита за купувачите на петрол от Русия
Още: Безводието, корупцията и какво е решението на проблема: Говори Борислав Сандов
От двете асоциации припомнят още, че тази година бизнесът и счетоводителите са имали допълнителни ангажименти с изготвянето и подаването на новите справки за изплатените през годината облагаеми доходи по трудовите договори, което е отнело голяма част от времето за годишното приключване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Индия: Ще купуваме руски петрол въпреки митата на Тръмп. САЩ: Да видим колко дълго ще ни плащате
Още: ОББ: Солиден ръст на икономиката и през второто тримесечие
Счетоводителите предлагат срокът за декларациите по ДДС да се удължи със 7 дни, а този за годишната декларация за корпоративния данък - с 30 дни.
Последна информация и всичко за коронавируса вижте тук.