Заради ипотеки, наеми и сметки: 1/3 от българите са задлъжнели
Около 10,4% от населението на ЕС има неизплатени задължения към комунални услуги и разсрочени плащания за закупени стоки. Що се отнася до неизплатени ипотеки или задължения по месечен наем, процентът е 3,5. Сред тях поддържащите домакинства и отглеждащите деца са 4,8% - два пъти повече от тези, които нямат деца и семейство.
Междуфирмената задлъжнялост расте, но с по-бавни темпове
168 милиарда лева са неразплатените дългове между фирмите и институциите за 2012-а година, съобщава Институтът за икономически изследва...
Само в Гърция почти половината от населението, по-специално 47,9%, има просрочвания по ипотеки, наем, сметки за комунални услуги или разсрочени плащания през 2016 г. Според тези данни от Евростат, тя е най-задлъжнялата страна в ЕС. Други балкански страни не са много по-назад от нея. Повече от една четвърт в Кипър също са част от тази статистика. Най-младата държава членка на ЕС, Хърватия, е на четвърто място с 26,4% задлъжнялост. На противоположния край на скалата са половината (14 от 28) от държавите членки в ЕС. По-малко от 10% от населението на тези 14 държави са в просрочени дългове заради ипотека или наем, сметки за комунални услуги или разсрочени плащания.
Страната с най-малко задлъжнелите граждани, точно 4,2% от цялото население, е Германия, следвана от Франция с 4,4%, а трета е Холандия с 5% от населението. В частта с ипотечни плащания или наем, изключваща сметки за комунални услуги или покупки на разсрочено плащане, най-висок процент в ЕС е регистриран отново в Гърция, където 15,3% от цялото население има неизплатени дългове от този вид.
Това е значително повече, отколкото в която и да е друга държава членка на ЕС. Следващият най-голям процент е регистриран в Кипър - 8,2%, следван от Испания и Франция с 3% по-нисък процент и най-накрая - Унгария, Финландия и Италия.
В сравнение с 2008 г. делът на хората, които са задлъжнели заради плащането на наем или ипотека през 2016 г. почти се е утроил в Гърция, от 5,5% до споменатия процент от 15,3, докато в Кипър е повече от два пъти - от 3,4% през 2008 г. до 8,6% през 2016 г. В Люксембург се е увеличил от 1,1% до 2,7%, а в Полша - от 0,6% до 1,3%. Люксембург и Полша се причисляват към по-голямата част от страните, в които тези проценти са ниски в сравнение с останалите държави членки на ЕС.
Всеки трети българин живее в бедност
Около 30% от българското население или почти всеки трети българин живее в сериозен риск от бедност, показват данни от анализ на Евроста...
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Кристалина Георгиева: До 2024 г. инфлацията ще се задържи на доста високи нива
Крачка напред в еCommerce тенденциите
Санирането продължава, но вече не напълно безплатно
БСП разполага с данни, че от фискалния резерв са ползвани около 4 млрд. лв. (ВИДЕО)
Китай е третият най-голям пазар за износ на български стоки извън ЕС
ОББ събра над 72 хил. лв. чрез дарителската кампания „Избери, за да помогнеш“
Продукти с изтекъл срок откри Агенцията по безопасност на храните
Министърът на туризма каза какви ще са цените по морето
Странна корекция в Закона за туризма може да докара на България главоболия с ЕК
Долар лев: Колко струва един щатски долар спрямо един български лев днес, 2 юни (валутен калкулатор)
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: задлъжнялост Евростат българи сметки