В петата си самостоятелна изложба "Труд INTERNATIONAL" Кирил Кацаров търси своята изява в пост-тоталитарния плакат, представяйки серия колажи, базирана на ретро соц. плакати за културата на труда.
Изложбата ще бъде открита на 1-ви май от 19.00 часа в столичната галерия 1908 на ул. "Ангел Кънчев 1" и ще продължи до 12-ти май.
Верен на концептуалното изкуство, художникът отново представя строго идейно ядро, около което оформя новите си творби. В духа на 1-ви май водеща тема е ТРУДЪТ, като този път артистът ни представя една по-различна гледна точка, техники и използвана медия, от тези които сме свикнали да виждаме. Арт-проектът акцентира върху взаимодействието на модерните времена със стереотипите на соц. епохата, използвайки необичайна визуална стилистика и интернационална лексика.
Труд INTERNATIONAL е своеобразен сблъсък на настоящето с миналото в търсене на пресечната им точка, от която да се роди бъдещето. Авторът е илюстрирал съвсем буквално този интеркултурен сблъсък и в цветово, и в стилото отношение. Сивото от соц. епохата среща ярките цветове на настоящето, а скучната дидактика в лозунгите се натъква на весела и малко разюздана съвременна митология от модерни слогани, филмови реплики или просто игра на думи. Използвани са и няколко издържали проверката на времето латински поговорки.
Сюжетите, за които разказват колажите, са микс от различни културни пластове и архетипи: работна етика и морал, екология и бедствия, криворазбрани ценности, еротика, приказни герои, модерни митове и т.н… Всеки един постер съдържа в себе си оригиналния лозунг на български, както и съвременно мото на друг език: английски, немски, френски, испански, италиански, латински и др.
Това обаче не е само арт-проект за труда, работните норми и живота по принцип, това е един вид интеркултурен електро-шок, който цели да разтърси уморения свръх-информиран човек на 21-ви век и да го приведе в състояние на лека дезориентация. Затова и творбите са сякаш препълнени със съдържание, образи и информация. Целта на този богат контекст е да "рестартира" за малко съвременния индивид и да му даде възможност да "види" отвъд визуалната конкретика. Там където цари свобода от стереотипите и шаблонните модели на възприятие. Там където всяко едно изкуство би трябвало да води хората…