Домакинствата в ЕС и България потребяват все по-малко енергия

25 юни 2025, 14:30 часа 559 прочитания

През 2023 г. домакинствата в ЕС са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6 на сто спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани днес от статистическата агенция. Данните показват втора поредна година на спад в потреблението на енергия в ЕС след рекордните 11 милиона тераджаула, отчетени през 2021 г.

В България

През 2023 г. домакинствата в България са използвали 85 686 тераджаула енергия, което представлява намаление с 4,2 на сто спрямо регистрираните през 2022 г. 89 488 тераджаула.

Още: С програмата за саниране са обновени едва 4% от блоковете: Експерти призоваха за промени

През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС.

По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто. Възобновяемите енергийни източници осигуряват 23,5 на сто от крайното потребление.

Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в Европейския съюз през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.

Още: Как да намалим излишното харчене на ток

Това означава, че отоплението на помещения и вода следователно представляват 77,6 на сто от крайната енергия, консумирана от домакинствата през 2023 г.

Електричеството, използвано за осветление и захранване на електрически уреди представлява 14,5 на сто от домакинствата в ЕС (и изключение на електричество за захранване на основните системи за отопление, охлаждане или готвене).

Основните уреди за готвене изискват 6,5 на сто от енергията, използвана от домакинствата, докато други консуматори и охлаждането на помещенията покриват съответно 0,8 на сто и 0,6 на сто.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес