Инфлацията ще продължи да расте. Предполагам, че мартенските числа ще са по-високи. Ако погледнем стоките от първа необходимост ръстът е с около 19-20%, а на някои стоки стигнаха и 50% ръст. Това усеща българина като влезе в магазина.
Още: Отзвук в Сърбия и Румъния: Най-добре е на почивка в България, на Черно море
Още: Любовният газов триъгълник ЕС-Русия-САЩ: Историята и българският прочит
Това каза в ефира на Нова телевизия президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„Масово хората искат от работодателите увеличение на доходите с между 10 и 15% и го получават“, каза той.
Той съобщи, че тази седмица ще се финализират преговорите за здравеопазването. "Санитарите ще получават 910 лв., медицинските сестри - 1500 лева, а лекар без специалност - 1900 лева, лекар със специалност - 2000 лева, лекар с две специалности - 2200 лв. Така че това е сериозен ръст на основните заплати. За сравнение в момента лекар без специалност взима 1100 лева заплата", допълни той.
Още: Данъци и акцизи нагоре: Животът в Румъния поскъпва
Още: По-евтин ток във всички зарядни станции за електромобили на Kaufland от 1 август
"В мини Марица Изток заплатите миналата седмица се увеличиха с 15%, така че има движение", посочи Димитров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новите мита на Тръмп обърнаха цената на петрола в друга посока
Още: Електрохолд разширява мрежата си от зарядни Electrocharge с 30 нови станции
„Преди войната инфлацията изглеждаше че ще стигне 10% и след това ще започна да се успокоява, но войната промени нещата“, каза от своя страна икономистът Георги Ангелов.
Според него българският бизнес няма друг изход да запази работната ръка, ако не увеличава заплатите.
По думите му има и ползи от това, че се вдигат цените. „Ние сме производител на зърно, слънчоглед, олио, метали. Изнасяме и огромни количества ток - това са свръхпечалби за енергетиката. Това позволява да не се вдига цената на домакинствата. Тоест, имаме ползи от това, че се вдигат цените. И бюджетът печели от това. Въпросът е тези средства да се насочват за повишаване на доходите, за да се запази покупателната способност на хората“, обясни Ангелов.
Още: Мицкоски се хвали с минималната заплата в Македония: Купуваме си повече, отколкото в България
Още: Тръмп удари Канада с по-високи мита
„Очаквам. с актуализацията на бюджета. тези средства да се насочат към увеличение на заплати и пенсиите, за да се компенсира увеличението на цените“, заяви той.
ОЩЕ: Иван Нейков: Инфлацията ще е по-висока няколко години