Всички училища във Варна, Добрич и Мизия ще започнат нормално учебната година. Няма да има училище, което да не отвори врати, увери образователният министър Румяна Коларова пред Нова телевизия. Припомняме, че именно тези населени места пострадаха най-тежко при летните наводнения.
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
„Превеждаме им парите авансово, като се надяваме, че те ще бъдат възстановени максимално бързо от Комисията по бедствията и авариите, където има фонд, с който се компенсират тези разходи”, обясни Коларова.
Тя отново припомни, че двфицитът в бюджета на МОН се равнява на 26 млн.лв. По думите й тези пари трябва да бъдат компенсирани от допълнителни разходи.
"Разходите за образование на учениците и студентите не могат да бъдат засегнати от бюджетни съкращения. Парите, които превеждаме като делегирани бюджети на училищата, са сигурни”, каза министърът.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Тя призна, че няма достатъчно пари за допълнителни дейности, за наука, за програмата за целодневна организация на учебния процес, за извънкласни дейности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
По данни на образователното министерство първокласниците тази година ще са повече в сравнение с миналата. На 15 септември 63 966 деца ще чуят звънеца за първи път. Те са с 370 повече в сравнение с миналата есен.
Най-много дечица и тази година ще има в столицата - 9989 хлапета ще напълнят класните стаи. Следват Пловдивска област с 6363 деца и Бургаска област, където на училище се очаква да тръгнат 4552 първолаци. Най-малко деца очаквано просветните власти отчитат във Видинско.