През 2020 г. едва 53% от 15-годишните ученици са функционално грамотни
Докладът на сдружението, който се публикува за пета поредна година, няма как да е по-навременен компас за ориентация в голямата картина в училищното и предучилищното образование у нас. Според авторите на доклада, кризата, предизвикана от разпространението на COVID-19, промени изцяло обучителния процес, като открои някои работещи механизми, но и подчерта добре познати проблеми. „Институциите припознаха необходимостта да се инвестират допълнително усилия и средства в достигането на всеки ученик. Създадоха се нови платформи за споделяне на материали и добри практики, а училищните екипи имаха възможност да надградят дигиталните си умения. Пред българското образование обаче остават предизвикателствата, свързани с гарантирането на достъп до качествено образование за всички ученици, както и със задържането на учениците, които са в риск от отпадане“, пише в доклада.
Красимир Вълчев обяви кога учениците ще се върнат в клас
Най-вероятно и през следващите месеци ще продължи епидемичната ситуация. След 4 януари, ако обстановката позволява, ще се премине към л...
След влизането в сила на Закона за предучилищно и училищно образование през 2016 г. се предприеха безпрецедентно много мерки за повишаване на качеството на образованието. Много от тях са обещаващи и успешни. Въпреки това данните показват, че резултатите от тях все още не се виждат и предизвикателствата остават. Например: повишава се делът на 15-годишните ученици, които нямат основни умения по четене, математика и природни науки и повече деца и младежи напускат преждевременно образователната система.
Все пак има и положителни тенденции, а именно: завършилите образованието си младежи се реализират по-добре на пазара на труда, значително намаляват младежите, които нито учат, нито работят (от 26% през 2013 г. до 17,5% през 2019 г.).
Препоръките на специалистите са образованието приоритетно да формира умения и компетентности за реализация, а не само предметни знания, националните външни оценявания и матурите да измерват не само фактологични знания, но и уменията на учениците, учителите да бъдат подкрепени и обучени да прилагат новия компетентностен подход и да развиват и умения.
„В края на тази турбулентна година е важно да се направи преглед на постигнатото от образователната система в България – и предизвикателствата пред нея“, споделя Златка Димитрова от „Образование България 2030“. „Вярваме, че традиционният ни мониторингов доклад прави точно това. Надявам се той да е ориентир както за хората, които взимат решения, така и за широката общественост. В крайна сметка колкото по-широк е дебатът за българското образование, толкова по-бързо ще се обединим около конкретните реформи, които ще ни помогнат да се развием като общество“.
В ерата на по-голяма автоматизация, образованието трябва да дава умения
В Сан Франциско може да ги видите как разнасят фалафели. В болниците ще ги срещнете да правят ядрен магнитен резонанс, а на Уол Стрийт ...
Още от ОБРАЗОВАНИЕ:
Творчески и логически задачи на външното оценяване на IV клас
Кои са професиите на бъдещето според родителите?
Денков: Науката е слънце не са просто думи, а същината на българския дух
15 хил. ученици, студенти и учители ще трупат опит в чужбина
Николай Денков готви промени в учебното съдържание
МОН публикува отговорите на втората матура
Темите на втората матура вече са ясни
Зрелостниците се явяват на матура по профилиращ предмет
Редактор:
Евгения Чаушева
Етикети: образование