Европейският съюз(ЕС) ще засили подкрепата си за независимите медии и журналисти в държави извън общността в борбата срещу дезинформацията. Това се посочва в изявление на Европейската комисия (ЕК), разпространено в Брюксел.
Още: Украйна прекъсна дипломатическите си отношения с Никарагуа
Още: 13 000 прасета бяха убити при руска атака с дронове срещу свинекомбинат в Украйна (СНИМКИ)
„ЕС ще увеличи подкрепата за независимите медии и журналисти в трети страни като част от пакета „Team Europe“, както и ще засили помощта за наблюдение на нарушенията на свободата на пресата и насърчаването на по-безопасна медийна среда“, се казва в съобщението, цитирано от ТАСС.
Освен това в документа се подчертава, че ЕК следи отблизо действията на онлайн платформите по отношение на дезинформацията. „Необходими са допълнителни усилия, повишена прозрачност и по-голяма отчетност: платформите трябва да предоставят месечни отчети, съдържащи по-подробни данни за техните действия за популяризиране на надеждно съдържание, повишаване на информираността на потребителите и ограничаване на коронавирусната дезинформация и свързаната с нея реклама“, се казва в съобщението.
Освен това онлайн платформите са длъжни, в координация със страните-членки, „да проверяват фактите и също така да бъдат по-прозрачни относно прилагането на своята политика по информираност на потребителите, които взаимодействат с дезинформация. Като се опира на работата на наскоро създадения Европейски наблюдателен център за цифрови медии, ЕС ще засили допълнително подкрепата си за лицата, проверяващи фактите и изследователите“, се казва в изявлението на ЕК.
Още: Летището в Мюнхен възобнови работа, след като 17 полета бяха анулирани заради дронове
Още: Reuters: Украйна вероятно няма да получи ракети "Томахоук" от САЩ
Вижте още:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дронове над военна база в Белгия въпреки обещанието на Путин "Няма да правя повече така"
Още: Делото за срязаните кабели в Балтийско море отхвърлено от финландски съд
ООН стартира проект за борба с дезинформацията