ООН стартира инициатива за борба с разпространението на дезинформация по отношение на коронавирусната пандемия, съобщи пресслужбата на организацията.
Още: Тръмп официално обяви каква е съдбата на Майк Уолц
"Днес ООН стартира инициативата „Проверено“ за борба с нарастващата дезинформация за COVID-19 чрез увеличаване на обема и обхвата на надеждна и точна информация", се казва в доклада.
"Дезинформацията се разпространява онлайн, в Месинджър и от човек на човек. Авторите й използват сложни методи за създаване и разпространение. За да се противопоставят на това, учени и институции като ООН трябва да предават на хората точна информация, на която могат да се доверят", каза генералният секретар ООН Антонио Гутериш, предаде БГНЕС.
Проектът се очаква да предоставя информация по три теми: наука, солидарност и решения. В областта на науката информацията ще бъде посветена на спасяването на живота от болести; информацията от секцията за солидарност следва да улеснява местното и глобално сътрудничество; разделът „решения“ ще изисква подкрепа за пострадалото население.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
Според пресслужбата на ООН, инициативата насърчава хората по света да се регистрират и да станат „информационни доброволци“, за да споделят надеждно съдържание и по този начин да гарантират безопасността на своите семейства и общности. Очаква се доброволците да получават ежедневно проверено съдържание, оптимизирано за разпространение, с прости, убедителни съобщения, които или пряко противодействат на дезинформацията, или запълват информационната празнина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
В доклада се казва, че Департаментът на ООН за глобални комуникации ще ръководи изпълнението на инициативата. „Департаментът ще работи с агенции на ООН и екипи, влиятелни лица, гражданското общество, бизнеса и медиите за разпространение на надеждно и точно съдържание и със социалните мрежи за изкореняване на хейтърски и вредни изявления относно COVID-19,“ отбелязва пресслужбата на ООН
"В много страни дезинформацията, разпространяваща се чрез цифрови канали, пречи на решаването на проблемите в здравеопазването и причинява вълнения. Има тревожни опити да се използва кризата за насърчаване на национализма или навреждане на малцинствата", заяви заместник генералният секретар на ООН по глобалните комуникации Мелиса Флеминг.
Според нея ситуацията може да се влоши, тъй като тежестта върху обществото нараства и възникват икономически и социални последици от кризата.
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Според Флеминг инициативата също ще бъде насочена към промяна на тази тенденция и ще предоставя оптимистично съдържание с примери за „проявления на човечност“, както и ще отбелязва приноса на бежанците и мигрантите.