Руски ракети удариха Запорожие, най-малко 14 души са загинали

08 октомври 2022, 12:04 часа • 7486 | прочитания

Най-малко 14 души загинаха, след като седем руски ракети удариха индустриалния град Запорожие в Южна Украйна, съобщи секретарят на градския съвет Анатолий Куртев.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Ракетите са ударили преди зазоряване. Три са паднали в центъра на града, само на 40 км от артилерийските битки на южния фронт.

„Продължават да идват тъжни новини след атаката. Засега броят на загиналите е 14. Пететажна жилищна сграда на главната улица беше почти изравнена със земята“, написа Анатолий Куртев в Telegram. 

Президентът Володимир Зеленски заяви, че Запорожието „е подложено на масирани ракетни атаки всеки ден", която по думите му е "умишлено престъпление".

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Градът, контролиран от Украйна, се намира в едноименната Запорожка област, където се намира и окупираната от Русия атомна централа. 

По-рано стана ясно, че Русия напълно е изключила захранването на Запорожката АЕЦ. "Окупираната от Русия атомна централа в Украйна е загубила днес напълно връзката си с украинската електрическа мрежа в резултат на артилерийски обстрел", съобщи украинската държавна компания "Енергоатом" и обвини за обстрела Русия.

"Енергоатом" каза, че централата сега получава ток за покриване на собствените си нужди от резервни дизелови генератори. Запасите от дизелово гориво ще стигнат за 10 дни, добави компанията.

ОЩЕ: Цистерна с гориво се запали на Кримския мост, част от моста е срутена (ВИДЕО)

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес