Роберто Лингуаното "Лоли" - италианският сладкар, за когото се смята, че е създал иконичния десерт Тирамису, е починал в неделя, 28 юли, на 81-годишна възраст. Дълго време той се е борил с тежка болест, за която обаче не се споменават подробности до този момент.
Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира
Кметът на регион Венето - Лука Зая, каза: "Скърбя за смъртта на Роберто Лингуаното, който бе със значително влияние в света на кулинарията. Днес Тирамису е кулинарно съвършенство, разпознаваемо по целия свят."
Roberto Linguanotto, the "father of tiramisu", has died in Italy. He is considered the author of the classic recipe for tiramisu
— NEXTA (@nexta_tv) July 29, 2024
The dessert is so popular in the world that there is even a World Movement of tiramisu lovers, which organizes world championships in preparing the… pic.twitter.com/XW6nfxrw4w
Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)
Историята на Тирамису
В началото на 70-те години сладкарят Лингуаното създава десерта Тирамису, докато е част от екипа на ресторант "Alle Beccherie" в Тревизо. Версиите за "раждането" на това световноизвестно сладкарско изделие са много, като в една от тях се твърди, че Лоли без да иска изпуснал маскарпоне в купа със захар и яйца. Според местна легенда, след това сладкарят успял да доусъвършенства Тирамисуто с помощта на Алба ди Пийо-Кампеол - съпругата на собственика на ресторанта, в който Лингуаното работел.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Още: Мелони предлага дискусия със САЩ за митата (ВИДЕО)
Още: Бързо Тирамису за мързеливи домакини
Тирамису се прави с шест съставки: яйца, бишкоти, захар, маскарпоне, кафе и какао. Първоначално десертът е кръстен "Tirame Sù", което може да се преведе като "вдигни ме". По-късно журналистът Джиджи Падовани, който е близък приятел на Роберто, финализира името на десерта Тирамису.
Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?
Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)
Десертът бързо става топ специалитет за ресторанта, като първоначално се сервира върху кръгла чиния, с бишкоти, напоени с кафе, и два пласта крем и маскарпоне. През 1983 г. за първи път е публикувана рецептата в гастрономическото списание на Тревизо. Малко след това десертът вече "тръгва" по целия свят, а от 90-те години става световноизвестен, пише Daily Mail.
Още: Отиде си португалската фадо звезда Мизия