Част от 53-годишен съветски космически апарат, предназначен да кацне на Венера, ще се върне на Земята следващия уикенд, но точката на неговото приземяване за момента е напълно неизвестна, пише LiveScience.com.
Става дума за сондата „Космос 482“, изстреляна от СССР през 1972 г.. Тя е част от амбициозната програма „Венера“, която е имала за цел преди повече от 50 години да събира данни от "кошмарната" повърхност на планетата. Неизправност в горната степен на ракетата-носител „Союз“ обаче е провалила мисията твърде рано. По тази причина сондата остава без необходимата скорост, за да достигне Венера, и стои десетилетия наред в елиптична орбита около Земята.
Връща се обратно около 10 май - със скорост от 242 км/4
След десетилетия в космоса, нови наблюдения с телескоп разкриха, че спускаемият модул на „Космос 482“ ще се върне към Земята, като се очаква това да се случи около 10 май.
Според Марко Лангбрук, преподавател по космическа ситуационна осведоменост в Техническия университет в Делфт, Нидерландия, който проследява движението на сателитите, апаратът ще влезе в земната атмосфера със скорост около 242 км/ч (150 мили в час), като се предполага, че ще се приземи в пламъци, но за съжаление има и шанс да оцелее непокътнат. Според него рисковете, свързани с това, не са високи, но не са и нулеви.
Сестринска сонда на "Венера 8"
„Космос 482“ е построен като сестринска сонда на „Венера 8“, която стартира през юли 1972 г. и стана вторият апарат, след „Венера 7“, който успешно кацна на Венера. Тя предава данни от планетата за малко повече от 50 минути, преди да бъде унищожена от безмилостната гореща атмосфера на Венера. След неуспешния старт, сондата „Космос 482“ се разпада на две части — основното тяло и спускаемия модул. Първият преминава през земната атмосфера и изгори на 5 май 1981 г., докато спускаемият апарат остава в нестабилна орбита, която се запази повече от 50 години.
Тежи половин тон и е дълъг 1 метър
Когато спускаемият апарат, тежащ 495 кг и с дължина 1 метър, се върне на Земята, Лангбрук прогнозира, че той ще се движи с висока скорост, съпоставима с тази на метеорит. Въпреки това, все още не може да се определи с точност къде ще се приземи. Спускаемият модул има орбита с наклон от 52 градуса, което означава, че може да падне в обширен регион, обхващащ части от Европа, Азия, Северна и Южна Америка, Африка и Австралия. Най-голям е шансът той да се приземи в океаните - преди време така стана с неуспешната мисия на „Фобос-Грунт“ през 2011 г.
Докато сателитите продължават да проследяват спускаемия апарат, през следващите дни ще стане по-ясно къде точно ще се случи неконтролираното му спускане и дали ще оцелее при възвръщането си към Земята.