Двоен балкански триумф за Иво Балабанов и убийствен световен рекорд при жените: "Бегачите" през юли 2025 г. (ОБЗОР)

31 юли 2025, 12:43 часа 1946 прочитания 0 коментара

"Бегачите" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.

Изминалият месец юли ще се запомни с отличното представяне на Иво Балабанов на Балканиадата по лека атлетика във Волос, Гърция. Всъщност родният атлет бе с най-голям принос за целия отбор на България, спечелвайки два сребърни медала - първо на 5000 метра, а на следващия ден и на 3000 метра. Той се пребори за среброто в олимпийската дисциплина 14:15.83 мин. в тактическо бягане, а в по-късата дисциплина, отново в тактическо бягане, записа 8:11.79 мин.

Иво Балабанов с два сребърни медала от Балканидата по лека атлетика

Иво Балабанов понастоящем е най-добрият атлет на България в дългите бягания. Той има личен резултат 7:57.83 мин. на 3000 метра в зала, което е изключително близо до националния рекорд на Евгени Игнатов. На 5000 метра пък личният му резултат е 13:46.54 мин., като има и 13:41 мин. на 5 км шосе. В момента няма друг български атлет, който да се доближи до нивото на Балабанов. Въпреки това на 3000 метра във Волос много силно бягане направи и Иван Андреев, който финишира четвърти с личен резултат 8:15.91 мин.

Иво Балабанов

Лични резултати за Иван Андреев и Мартин Балабанов на 3000 м и 1500 м

Балабанов си направи личен резултат на 5000 метра миналия месец по време на състезание във Виена. Той отново се върна в добра спортна форма, след като месеци наред бе измъчван от контузии и пропусна зимния сезон. Неговият по-малък брат Мартин Балабанов също показа добра форма, но на 800 метра, след като миналия месец записа неофициален резултат 1:47.85 мин. На Балканиадата във Волос Мартин не успя да направи най-доброто си бягане и финишира девети с 1:51.20. Той направи по-силно класиране на 1500 метра, където финишира седми с личен резултат 3:49.08, докато Иван Андреев записа 3:51.47 за девето място.

Времето на Мартин Балабанов на 1500 метра и с 49 стотни по-бързо от личния резултат в дисциплината на Иван Андреев, който бе записан миналия месец в Букурещ (3:49.57). Припомняме, че през зимата Андреев стана национален шампион на 3000 метра в зала, но сега успя да запише значително по-силен резултат на открито (в топ 25 за всички времена). Той е възпитаник на най-великия ни атлет в дългите дистанции и рекордьор в няколко дисциплини, включително на 3000 м - Евгени Игнатов. Освен Андреев, Игнатов дълги години подготвяше и параатлета Християн Стоянов, който спечели олимпийско сребро от Токио 2020.

Иван Андреев

Беатрис Чебет отнесе световния рекорд на 5000 метра, Еманеул Ванионий разклати рекорда на 800 м

Иначе на международната сцена месец юли бе особено специален за женското бягане, след като Беатрис Чебет разби световния рекорд на 5000 метра и стана първата жена, слязла под 14 минути на 5000 метра. Тя го направи на популярно състезание в Америка, а интересното е, че още две жени доближиха 14-минутната бариера (четете повече в линка).

Малко по-късно се проведе и Диамантената лига в Монако, където пък бе направена атака на световния рекорд на 800 метра при мъжете, но олимпийският шампион Емануел Ванионий записа "само" 1:41.44 - на около 50 стотни от световния рекорд на Дейвид Рудиша (1:40.91). Той премина първите 400 метра за 49.21, воден от пейсмейкър, но във втората част не остана в графика за световен рекорд.- Все пак Ванионий подобри с две стотни рекорда на турнира и слезе за шести път в кариерата си под 1:42 мин., като само Рудиша има повече слизания под тази граница - седем на брой.

Автор: Стефан Йорданов

Още от "Бегачите": Неочаквани избухвания в средните и дългите бягания - по света и у нас: "Бегачите" през юни 2025 г. (ОБЗОР)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Стефан Йорданов
Стефан Йорданов Отговорен редактор
Новините днес