Шаламанов: Има проблем в доставките на военната ни помощ за Украйна

02 март 2024, 20:35 часа • 4621 | прочитания

"Има проблеми в предоставянето на военна помощ за Украйна, но те са в координацията между различни министерства и механизма за планиране на такъв тип сложни операции, включително във взаимодействие с нашите съюзници. Това може да бъде преодоляно".

Още: Заради трафика по празниците: Промени в движението в цялата страна

Още: Имаме ракети: Агенцията е готова за борба с градушките

Това заяви бившият военен министър Велизар Шаламанов. По думите му това не означава, че оценката на дейността на министър Тодор Тагарев следва да се влияе от това. Шаламанов е категоричен, че Тагарев има амбициозна управленска програма, която трябва да демонстрира постигане на резултати в комплектоване на нашата армия със способни военнослужещи.

"Намаляване на американската помощ за Украйна води до отслабване капацитета на страната за отпор на руската агресия. Но има събуждане в Европа, че трябва да има повече помощ за Украйна и че континентът трябва да се замисли за увеличение на способностите за отбрана. Все повече трябва да гледаме към Париж, Берлин, Лондон и към София. Отбраната е отговорност на всички нас, включително и на София", категоричен е бившият военен министър пред NOVA NEWS.

Още: Ето пълния текст на споразумението, което подписаха Денков и премиерът на Украйна в Киев

Още: Експлозия от вкусове и цветове в Kaufland до 1 юни

Още: Да ги защитим! Благотворително костенурково парти на 25 май 2025 г. в Спасителния център в с. Баня

Относно думите на френския президент Еманюел Макрон, че може да се стигне до изпращане на войници от страните от Европа в Украйна, Шаламанов смята, че това е мислене тип "стъпка напред". Според него така Макрон е заявил, че Европа не може да допусне Украйна да загуби тази война.

"Ако Украйна загуби, заплахата за континента нараства. Да не забравяме, че след излизането на Великобритания, Франция е единствената ядрена сила в ЕС и с много опит по целия свят в сферата на сигурността и отбраната. Това може да е възможност на президента Макрон да демонстрира лидерство в сферата на отбраната, на сигурността. Този опит на президента Макрон е планиране по сценарии. Когато изключим който и да е сценарий, може да бъдем изненадани. Основният проблем на Европа, че в тези 24 години на 21-ви век беше изненадвана няколко пъти и то стратегически", каза още Велизар Шаламанов.

Още: Заради транспортната блокада: Граждани на протест срещу синдикатите (СНИМКИ)

Още: Гръмотевични бури и градушки, как да ги избегнете през празниците. Времето в почивните дни

Още: "Няма да подам оставка": Тагарев обяви колко военна помощ сме изпратили на Украйна (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес