Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трус 3.3 по Рихтер между София и Перник

31 юли 2012, 07:20 часа • 4789 прочитания

Земетресение с магнитуд 3,3 по Рихтер бе засечено тади нощ на 3 км от град Перник. Европейският средиземноморски сеизмологичен център. Трусът е бил с дълбочина 2 км и е бил усетен в 3.10 часа местно време, съобщи Европейският средиземноморски сеизмологичен център. Епицентърът е бил на 27 км югозападно от столицата София и на 3 км от град Перник, предаде БЛИЦ.

Земетресението е отново е било усетено чувствително в многострадалното с. Дивотино. Това е най-пострадалото село в района на пернишките земетресения. Още след големия трус на 22 май 15 къщи тук бяха признати за необитаеми, 50 души останаха без дом, а сигналите за разрушения бяха над 300 – понече от половината къщи.

По високите етажи на някои блокове в западните столични квартали Люлин и Овча купел новият трус от 3,3 по Рихтер също е бил усетен. Имало е леко разлюляване, но то в никакъв случай не можело да се сравни с преживяното в нощта на 22 май или с вторичния трус на 14 юли следобед.

На 29 май, при посещението на еврокомисарката Кристалина Георгиева и министрите Цветан Цветанов и Тотю Младенов в Дивотино се разбра, че 8 от обявените за необитаеми къщи трябва да бъдат разрушени, тъй като са опасни за живеене и при нов трус може сами да паднат. "След работата на оценителната комисия ще се пристъпи към компенсация - парична, някои от тях са възрастни хора, които не могат да си позволят да се занимават с ново строителство. До Коледа, докато дойдат студовете, хората ще имат покрив над главата си", обеща комисар Георгиева.

След силния вторичен трус, преди две седмици, на 14 юли, обстановката в Дивотино е още по тревожна. Почти всяка къща се нуждае от ремот. Стените на къщите са напукани, пада мазилката, след всяко ново люлеени се отварят нови пукнатини. Сградите се тресат и пукат дори при преминаване на тежък камион или прелитане на самолет.

19 са тежко засегнатите от земетресението къщи в Дивотино, което бе епицентър на труса от 22 май. Три от тях вече са изравнени със земята. Собствениците им все още не са започнали да стоят нови заради липсата на средства. Помощите, които се отпускат на пострадалите от земетресението са в пъти по-малки от офертите на строителните фирми. Хората се питат как ще презимуват и се молят поне да спрат трусовете, за да не рухне и това, което е оцеляло досега.

Редактор: Яна Баярова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес