Джокович обърна Тийм за осма титла на Australian Open

5508

Новак Джокович  спечели своя осми финал на Откритото първенство на Австралия. Сърбинът победи австриеца Доминик Тийм с 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4. Това е осма титла за Джокович на Australian Open, както и 18-а от Големия шлем. За Тийм това бе първи финал в Австралия. Освен това Джокович от понеделник ще бъде под номер 1 в световната ранглиста, измествайки Рафаел Надал.

Джокович започна убедително срещата и бързо проби своя съперник, който показа колебливост в първите геймове. Австриецът успя да върне пробива, но при 5:4 допусна отново да бъде пробит, за да загуби сета. Във втората част Тийм значително подобри играта си и започна да играе все по-агресивно. Двамата отново си размениха три пробива, но този път в полза на австриеца, който спечели сета заслужено след по-добра игра на корта.

В третия сет Тийм продължи да диктува събитията в Мелбърн и успя да поведе с 0:4 след два бързи пробива. До края Джокович успя да подобри играта си, но това не бе достатъчно, за да обърне развоя на сета. Подобрението в играта на сърбина даде резултат в четвъртата част, когато за пръв път не се стигна до ранен пробив. При 4:3 Джокович успя да пробие своя съперник, а след това спечели сервис гейма си на нула. В петия сет един пробив бе напълно достатъчен, за да може Джокович да стигне до победата.

Повече подробности вижте в Sportlive.bg.

ПРЕДИ ДВУБОЯ

Джокович държи рекорда за най-много трофеи от Australian Open - 7 на брой. Ако сърбинът успее да спечели осма титла от турнира в Мелбърн, той ще се завърне и на върха в световната ранглиста, която в момента се оглавява от Рафаел Надал.

Доминик Тийм все още няма титла от Големия шлем, но е достигал до два финала - и двата на "Ролан Гарос". Австриецът се добра до битката за трофея след победи над Рафаел Надал на 1/4-финалите и Александър Зверев на полуфиналите. Джокович пък си прокара път към финала след победа над Роджър Федерер на 1/2-финалите.