Българите зад граница пращат все повече средства за семействата си у нас, това показват данните на централната банка.
Още: ОББ с най-много награди от престижния конкурс „Банка на годината“ 2024
Още: Ще скочи ли бензинът до 2,80 лв. за литър: Оценка от енергийния министър
127 млн. лв. са изпратили сънародниците ни зад граница у нас в началото на годината – това са близо 2 млн. лв повече в сравнение със същия период на 2016 г. За цялата изминала година средствата са доста повече - близо 1,7 млрд. лв.
Това е повече от общата сума на инвестициите у нас за същото време. Най-много пари са дошли от българите в Съединените щати (392,9 млн. лв.), Испания (301,6 млн. лв.) и Гърция (133,7 млн.), информира bTV.
Икономистите отчитат, че парите получени от чужбина и похарчени у нас носят повече приходи в бюджета под формата на ДДС. Прогнозите са, че в близко бъдеще тези финансови потоци няма да спрат.
Още: КЗП установи съществени увеличения в цените на храните: Какво следва?
Още: България вече печели от бъдещото влизане в еврозоната: Икономически форум с важни наблюдения
„Докато има такава огромна разлика в доходите в България и в общия случай Западна Европа, до тогава ще има стимул за тези да емигрират”, коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Председател на Държавна комисия: Не купувайте стоки, които са скъпи!
Още: tbi bank изплати през юни 1,6 млн. евро лихви на инвеститори в облигации на банката
„Докато има такава огромна разлика в доходите в България и в общия случай Западна Европа, до тогава ще има стимул за тези да емигрират”, коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
Още: Цената на петрола е невиждана от пет месеца, прогнозират 120 долара за барел