Експерт: Вдигането на пенсиите може да ни попречи за еврозоната

23 септември 2021, 23:25 часа 5729 прочитания

Повишаването на пенсиите няма да се отрази на инфлацията в България, но ще има дългосрочен ефект върху амбициите на страната да влезе в еврозоната, защото води до ръст на дефицита. Това каза Никола Янков, управляващ партньор в Expat capital, в студиото на „Светът е бизнес“ по Блумбърг тв.

Още: Неочаквана посока за цената на петрола заради митата

Още: "Грийнпийс": Пенсионни осигуровки на десетки хиляди българи финансират "въглищната империя на Ковачки"

Докато през последните месеци цените на основните метали и нефта са се понижили, цените на газа и въглищата остават високи. Причина е, че основните потребители – Китай и Индия - са повишили потреблението си. Производителите и играчите все още не са готови да направят промяна, въпреки фискалните стимули.

„Зелената сделка или политиката за конвертирането на икономиката към възстановяеми източници засега е повече политическо говорене и по-малко икономика“, каза Янков. Той посочи, че инфлацията в момента е около 3%, като не очаква сериозно повишение, като прогнозира задържане и дори спад в цените в следващите няколко месеца.

Влизането на България в еврозоната е от стратегическо значение, защото ще я постави на масата с големите играчи в Европа. Засега България стои извън този кръг. Същевременно Европейският съюз "само си търси повод да не ни допусне". България трябва да е проактивната страна в този процес. За това е от изключително значение българските политически партии да заявят ясна позиция по въпросите за евроинтеграцията. Като повод България да не бъде приета в еврозоната Янков вижда ръста на дефицита на бюджета след повишаването на пенсиите.

Още: Нов вид такса: Предлагат спорни промени в закона за туризма

Още: Кабинетът раздаде половин милион лева на стария състав на КЗК

Популистка мярка, която Янков определя като икономически неразумно поведение. Той отчита като пропуск това, че средства от бюджета не са били инвестирани в бизнеса и то в сфери, които биха довели до икономически ръст. България може да изгуби 12-те милиарда лева от Плана за възстановяване и развитие, защото е последната държава, която не го е изпратила. Причината за това се крие в отказ от поемането на политическа отговорност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес