The Telegraph: Призивът на Запада за солидарност с Украйна никога не е звучал толкова неубедително

16 юли 2025, 21:00 часа 1405 прочитания

В последното си обръщение към парламента Еманюел Макрон отдели време да подчертае, че Франция и Великобритания „ще се борят до последната минута“ за траен мир в Украйна. Това е в интерес и на Европа, а не само на Украйна, обясни френският президент. А това не е единственото силно изявление за намерения от западните съюзници на Киев. Така наречената „коалиция на желаещите“ се срещна и потвърди за пореден път своята „непоколебима ангажираност към суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна“.

Още: Краде ли Европа тайните на най-голямата гордост на украинската армия?

Тези възвишени обещания са хубави и добри. Но факт е, че за близо три години и половина, в които Украйна отчаяно се бори с настъпващите руснаци, тези обещания са били давани многократно, пише британското издание The Telegraph. Рядко обаче са били подкрепени от достатъчно решителни действия, за да обърнат хода на войната на Путин.

Пропуснати шансове

От февруари 2022 г. насам имаше няколко момента, в които войските на Кремъл можеха да понесат решителни удари, ако съюзниците на Киев се бяха възползвали от шанса си. Ключови оръжия (танкове, изтребители и ракети с голям обсег) бяха забавени, а пакетите от санкции бяха пълни с обещания, но се провалиха - в резултат на това Западът многократно пропускаше шанса си да удари в точния момент.

Още: Пукнатината между САЩ и НАТО, която може да изкуши Путин

Никога досега изтърканите, банални фрази на Запада за солидарност не са звучали толкова неубедително и помощта му не е била по-отчаяно необходима, отколкото сега. От пролетта насам руските военни ескалират въздушните си удари в Украйна с тревожна скорост. Часове след речта на Макрон в Лондон силите на Путин предприеха най-големия си удар с дронове досега срещу Украйна, използвайки 728 дрона и 13 ракети, според украинските въоръжени сили.

Снимка: Getty Images

Предишният „рекорд” на Москва беше поставен само четири дни по-рано, когато 539 дрона атакуваха Украйна. Володимир Зеленски обяви, че Русия е изстреляла над 1200 дрона и 1000 управляеми бомби към страната му само през миналата седмица.

Още: Поредна серия на нощния руски терор с дронове: В Харков и Кривой Рог (ВИДЕО)

Тръмп стана ненадежден съюзник

Слабата подкрепа на Европа за Украйна е съчетана с нестабилния и променлив подход на Тръмп, който прекара първите шест месеца от президентството си предимно в пазарлъци. С атаките си в Овалния кабинет срещу Зеленски през февруари и приятелските си призиви към Путин да обсъдят „нормализиране“ на отношенията между двете страни, той превърна Америка в ненадежден съюзник на Киев. Изглежда, че неговата „24-часова“ стратегия за прекратяване на войната, с която той многократно се хвалеше по време на кампанията, е свързана с това да постави Украйна, а не Русия, на колене възможно най-бързо.

Има проблясъци на надежда, че ситуацията може би ще се промени в полза на Киев. Тръмп заяви, че „Путин ни заблуждава, честно казано“. За първи път, откакто се завърна в Белия дом, той обеща да предостави на Украйна нова военна помощ, след като министърът на отбраната Пийт Хегсет спря пакет от помощи седмица по-рано, позовавайки се на „интересите на Америка на първо място“. Тръмп възобнови доставките (някои от които вече са пристигнали в Полша), твърдейки, че не е знаел за спирането.

Още: Опровержение от Белия дом: Думите на Тръмп за удар по Москва са "извадени от контекста"

Новият пакет от оръжия на президента на стойност до 300 милиона долара включва ракети прехващачи Patriot и други оръжия със среден обсег.

Макрон правилно напомни на парламента, че сигурността на Украйна е жизненоважна за сигурността на самата Европа. Но дори ако Тръмп наложи нови, строги санкции и заедно с Европа започне да доставя на Украйна пълния набор от оръжия, за които тя отдавна се моли, уви, трябва да се запитаме: няма ли това да е твърде малко и твърде късно?

Украински земи за Русия?

Днес Русия напредва през областите Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие, а Белият дом ясно заяви, че всяко мирно споразумение, постигнато с посредничеството на Тръмп, вероятно ще включва предаването на тези територии на Кремъл.

Още: С един удар: Сценарий как САЩ остават без ядрено оръжие

Снимка: Getty Images

Според слухове европейските лидери се опасяват, че Тръмп може да прокара подобно споразумение без съгласието на Украйна, но въпреки поредицата от баналности за готовността им да подкрепят Киев „колкото е необходимо“, те все още не са предложили никакъв достоен алтернативен план за подкопаване на преговорната позиция на Путин.

Никой сериозно не очакваше Тръмп да доведе войната до бърз край. Но Европа, която говори толкова сладко за подкрепата си за Украйна, не успя да подкрепи реториката си с действия. Показателно е, че на среща на „коалицията на желаещите“ плановете за изпращане на миротворци в Украйна в случай на прекратяване на огъня бяха тихомълком отложени – мълчаливо признание, че е малко вероятно примирие да има скоро. Казано по-просто, съюзниците пак подведоха Украйна.

Още: Европа щяла да атакува първа: Хърватско издание лее руска пропаганда, избягвайки неудобни за Путин въпроси

Западът разполага с многобройни лостове за влияние, които многократно е обещавал да използва, за да помогне на Украйна в борбата ѝ и да отслаби режима на Путин, включително по-строги санкции срещу Русия и нейните съюзници, както и повече помощ за Киев. Но без конкретни действия цялата тази подкрепа си остава само на думи. Подобно показно рицарство няма да е от полза за никого.

Автор: Лиза Хейзълдин в статия за The Telegraph

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес