"Кой ще поеме рисковете"? Депозитарът, държащ огромната част от замразените руски активи, не харесва новия план на ЕС

17 юли 2025, 07:30 часа 2442 прочитания

Плановете на ЕС да набере допълнителни средства за Украйна чрез преместване на замразени руски държавни активи в по-рискови инвестиции, се равняват на „експроприация“ - т.е. конфискация - предупреди институцията, която държи по-голямата част от авоарите. Става въпрос за белгийския депозитар на ценни книжа Euroclear. Нейният главен изпълнителен директор Валерия Урбен заяви пред Financial Times, че плановете за реинвестиране на активи за по-висока доходност рискуват по-нататъшни ответни мерки от страна на Москва и заплашват да подкопаят ключовата позиция на Euroclear в световната финансова система.

„С увеличаването на доходите ще се увеличават и рисковете. И кой ще ги поеме?“, попита реторично Урбен.

Припомнете си плана на ЕС: ЕК измисли как да издои още повече Путин в помощ на Украйна.

Накратко - Европейската комисия обмисля да увеличи печалбата си от около 191 милиарда евро активи на Руската централна банка, замразени в Euroclear в резултат на западните санкции. Парите, набрани от обратното изкупуване на руски активи, се реинвестират от Euroclear, предимно чрез централни банки. Г-7 използва средствата, за да подкрепи заем от 50 милиарда долара за Киев.

Още: Тръмп дава на Украйна милиарди от замразени руски активи? Москва се активизира в забравена досега част от фронта (ОБЗОР - ВИДЕО)

Доходността на активите пада, тъй като Европейската централна банка намалява лихвените проценти. В резултат на това Европейската комисия предложи пренасочване на средства към по-рискови класове активи, които предлагат по-висока доходност, но също така носят по-висок риск от загуба.

Загубите ще трябва да се покрият от някого

Урбен обаче предупреди, че потенциалните загуби ще трябва да бъдат покрити от някого.

Още: ЕС даде на Украйна 1 милиард евро печалба от замразени руски активи

„Системният риск със сигурност ще се увеличи рязко, ако се наложи да надхвърлим настоящия рисков профил, разрешен от надзорните органи“, каза тя.

Миналата година Euroclear плати на Украйна 4 милиарда евро, а тази година - 1,8 милиарда, каза Урбен.

Снимка: iStock

Тя добави, че плановете на ЕС за увеличаване на тези суми биха могли да включват създаването на „дружество със специална инвестиционна цел“, към което да бъдат прехвърлени активите на Руската централна банка. Това дружество би могло да насочва средствата, получени от активите, към по-рискови инвестиции и „да се надяваме, че ще генерира повече приходи, като поема по-високи рискове“.

Валерия Урбен обаче предупреди, че подобна схема носи „значителни рискове за Euroclear и европейските пазари като цяло“.

Още: Нов план "Маршал": Съюзниците с мащабен фонд за възстановяване на Украйна, но той е капка в морето (ВИДЕО)

„От правна гледна точка, създаването на дружество със специална инвестиционна цел би означавало експроприация на средствата на Euroclear“, без да ни освободи от отговорността за реституция срещу централната банка на Русия, каза тя. Добави, че това би довело “очевидно до положение, което не можем да понесем".

Правни и финансови рискове на конфискацията

Дискусиите за изземване на активите на Руската централна банка ту се засилват, ту затихват, откакто около 260 милиарда евро бяха замразени в различни юрисдикции след инвазията на Москва в Украйна през февруари 2022 г. Правните и финансовите рискове, свързани с конфискацията, обаче винаги са преобладавали.

Euroclear е изправена пред над 100 съдебни дела за изземване на руски активи, включително тези на олигарси и други санкционирани лица. Според запознати с въпроса, Русия е иззела активи на стойност 33 милиарда евро, принадлежащи на клиенти на Euroclear, които са замразени в руския еквивалент на Euroclear - Националния депозитар за разплащания в Москва.

Още: Ракети за Украйна с руски пари: Лондон за първи път праща оръжия на Киев, използвайки руските активи

Euroclear, с повече от 40 трлн. евро активи на съхранение, е най-големият централен депозитар на ценни книжа в Европа - ключов възел на финансовия пазар, който улеснява и урежда сделките, като държи и прехвърля активи.

„Със сигурност трябва да очакваме нови контрамерки от Русия под всякаква възможна форма“, подчерта Урбен и пак предупреди: „В случай на иск за реституция от страна на Руската централна банка, активите ще изчезнат и някой трябва да покрие недостига“.

Урбен също така заяви, че Euroclear се стреми да надгражда върху инициативите на ЕС за интегриране на фрагментираните капиталови пазари в рамките на блока. Това е идея, която Брюксел настоява да се осъществи, за да се използват депозираните спестявания и да се подобри финансирането за компаниите.

Директорът на Euroclear каза, че ще осигури „единна точка за достъп“ за инвеститори на дребно и институционални инвеститори във всички страни в ЕС. Урбен също така се застъпва за по-централизиран надзор върху депозитарите на ценни книжа, което, от своя страна, представлява друг стълб на инициативата на ЕС за капиталовите пазари.

Още: Европа с удар за 1 милиард евро по Русия

Автори: Лора Дюбоа и Паола Тама в материал за Financial Times

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес